vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Świadczenia dla pracujących z tytułu opieki nad członkiem rodziny - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 16 (1473) z dnia 22.02.2018

Ograniczona liczba dni należnego świadczenia

Ponad rok temu urodziłam bliźnięta. Wróciłam do pracy, ale chłopcy często chorują. Pracodawca powiedział mi, że z zasiłku opiekuńczego mogę korzystać tylko przez 60 dni w roku kalendarzowym. Czy na bliźnięta limit ten nie jest większy, np. liczony podwójnie?

NIE. Na opiekę nad dziećmi (zdrowymi w wieku do lat 8 oraz chorymi w wieku do ukończenia 14 lat) obowiązuje jeden limit zasiłku opiekuńczego. Wynosi on 60 dni w roku kalendarzowym. Bez znaczenia jest ilość dzieci w rodzinie albo urodzonych podczas jednego porodu.

Co więcej, ten 60-dniowy limit przewidziany został łącznie na opiekę nad dziećmi oraz innymi chorymi członkami rodziny i to:

  • niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz 
     
  • bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.

Kwestię tę reguluje art. 33 ustawy zasiłkowej.

Fakt, iż Czytelniczka urodziła bliźnięta, nie spowoduje, że wydłuży się jej okres należnego zasiłku opiekuńczego.


Mój syn pod koniec 2017 r. ukończył 14 lat. W styczniu 2018 r. korzystałam z płatnej opieki nad nim przez 5 dni. Z uwagi na wiek dziecka przysługuje mi jeszcze tylko 9 dni zasiłku w ramach 14-dniowego limitu. Czy zasiłek za te 14 dni przysługuje każdemu z rodziców?

NIE. Dla celów ustalenia uprawnień do zasiłku opiekuńczego dziecko w wieku powyżej 14 lat zaliczane jest do innych członków rodziny i to pod warunkiem, że pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

Sprawowanie opieki nad innym chorym członkiem rodziny, a więc m.in. nad dzieckiem w wieku powyżej 14 lat, uprawnia do zasiłku opiekuńczego przez okres nie dłuższy niż 14 dni w roku kalendarzowym niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę osób (dzieci w wieku powyżej 14 lat i innych członków rodziny) wymagających opieki.

Jeśli więc Czytelniczka korzysta z zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad synem, który ukończył 14 lat, to musi liczyć się z tym, że świadczenie takie przysługuje osobom uprawnionym, tj. przykładowo obojgu rodzicom, łącznie przez 14 dni w roku kalendarzowym oraz łącznie przez 60 dni w danym roku kalendarzowym, gdy opieka sprawowana jest również nad dzieckiem, które nie ukończyło 14 lat.


Pracownica w 2018 r. otrzymała już zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorą 3-letnią córką, w wymiarze 30 dni. Do wykorzystania w tym roku zostało jej zatem jeszcze 30 dni tego świadczenia. Ubezpieczona ta dostarczyła zaświadczenie ZUS ZLA z tytułu opieki nad chorą matką, wystawione na okres 21 dni. Czy w tej sytuacji powinnam jej wypłacić zasiłek opiekuńczy za cały wnioskowany (tj. 21-dniowy) okres?

NIE. Co prawda łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym, a pracownica, jak wynika z treści pytania, nie wykorzystała jeszcze pełnego limitu dni tego świadczenia. Mimo to nie może otrzymać zasiłku opiekuńczego za cały wnioskowany 21-dniowy okres. Opiekę tę obecnie sprawuje bowiem nad chorą matką, a w takim przypadku limit należnego świadczenia wynosi jedynie 14 dni w roku kalendarzowym (patrz tabela).

Po wypłacie zasiłku opiekuńczego z tytułu obecnie sprawowanej opieki, w wymiarze ustawowych 14 dni, pracownicy zostanie do wykorzystania w 2018 r. jeszcze 16 dni tego świadczenia (tj. 60 dni - 30 dni - 14 dni = 16 dni). Przy czym należne ono będzie wyłącznie z tytułu opieki nad dzieckiem, zdrowym do lat 8 lub chorym do lat 14 (patrz tabela przykład 1).

Jeśli natomiast przykładowo mąż pracownicy w 2018 r. również korzystał z zasiłku opiekuńczego (na to samo lub inne dziecko albo innego chorego członka rodziny), liczbę dni wypłaconego mu świadczenia należy uwzględnić przy ustalaniu prawa do zasiłku opiekuńczego dla pracownicy. W efekcie może okazać się, że nie otrzyma ona świadczenia nawet za 14 dni, przewidzianych na opiekę nad chorym członkiem rodziny (patrz tabela przykład 3).

Jak już bowiem wskazaliśmy w odpowiedzi na pierwsze pytanie, limity dni przysługującego zasiłku opiekuńczego obowiązują:

  • niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz 
     
  • bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
Liczba dni należnego zasiłku opiekuńczego i przykłady jego wykorzystania
Osoba wymagająca opieki Liczba dni należnego w roku kalendarzowym zasiłku opiekuńczego Przykłady wykorzystania zasiłku opiekuńczego
(przez ubezpieczonego i/lub członka jego rodziny)
Przykład 1 Przykład 2 Przykład 3
zdrowe dziecko w wieku do lat 8 - w sytuacjach określonych w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej 60 dni łącznie
60 dni
0 11 0
B chore dziecko w wieku do ukończenia 14 lat 30 35 50
C inny chory członek rodziny * 14 dni 14 14 10
Łącznie 44 60 60
Pozostało do wykorzystania 16
(A i/lub B)
0 0
* za członków rodziny uważa się tu: małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.