vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Składki ZUS od premii, nagród i odpraw - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 43 (1500) z dnia 28.05.2018

Oskładkowanie premii rocznej

Na koniec 2018 r. zamierzamy wypłacić pracownikom premie roczne. Zgodnie ze zmienionym od 1 listopada 2017 r. regulaminem wynagradzania będą one przysługiwały pracownikom, którzy przepracowali w firmie pełny okres rozliczeniowy, tj. od 1 listopada danego roku do 31 października następnego roku i za ten okres są one przyznawane. Pracownicy mają do niej prawo, mimo wystąpienia w okresie rozliczeniowym nieobecności w pracy spowodowanych chorobą, trwających nieprzerwanie do 33 dni. Corocznie, na początku okresu rozliczeniowego, każdy pracownik ma przez swojego przełożonego jasno określone cele, które powinien zrealizować, aby uzyskać premię. Czy premia roczna, w części przysługującej pracownikowi za czas choroby przez pierwsze 33 dni w danym okresie rozliczeniowym, będzie zwolniona ze składek ZUS?

NIE. Całą wypłaconą pracownikom premię roczną pracodawca powinien oskładkować niezależnie od tego, czy będzie ona należna za okres choroby, czy nie.

U osób zatrudnionych na etacie z podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych wyłączone są składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku (chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego) oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Takie zwolnienie ze składek określa § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego. Przepis ten zastrzega jednak, iż składniki wynagrodzenia powinny być wypłacane w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, za okres pobierania przez pracownika wymienionych świadczeń chorobowych. Trzeba też pamiętać, że zwolnieniu ze składek podlega jedynie ta część składnika wynagrodzenia, która przysługuje pracownikowi za okres pobierania przez niego świadczeń chorobowych. Mogą z niego korzystać tylko te składniki wynagrodzenia, które mają charakter roszczeniowy, tzn. gdy ich niewypłacenie przez pracodawcę rodzi po stronie pracownika roszczenie o ich wypłatę.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, premia roczna będzie przysługiwała pracownikowi - na podstawie regulaminu wynagradzania - za czas nieprzerwanej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą, trwającej przez pierwsze 33 dni w danym okresie rozliczeniowym. Z pytania nie wynika też, aby obowiązujący u pracodawcy regulamin wynagradzania zawierał jakiekolwiek informacje na temat charakteru premii oraz warunków jej przyznawania. Pracownik nie ma zatem żadnej gwarancji, np. wynikającej z przepisów płacowych, uzyskania premii. O warunkach jej przyznania dowiaduje się na początku okresu rozliczeniowego, za który premia jest przyznawana - od bezpośredniego przełożonego. W takim przypadku należy zatem oskładkować wypłaconą premię. Aby skorzystać ze zwolnienia wynikającego z § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego, prawo pracownika do danego składnika wynagrodzenia (tu: premii) musi bowiem jednoznacznie wynikać z układów zbiorowych pracy lub przepisów wewnętrznych regulujących kwestie wynagradzania. Sama deklaracja pracodawcy co do roszczeniowego charakteru danego składnika wynagrodzenia i ustne uzgodnienia odnośnie jego przyznania, nie stanowią w takim przypadku wystarczającej przesłanki do jego wyłączenia z podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych (por. interpretację Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 16 września 2016 r., znak: DI/100000/43/792/2016).


Wypłacona przez pracodawcę premia jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy, który podlega oskładkowaniu.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SkladkaZUS.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.