vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Pracownik na urlopie wychowawczym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 58 (1515) z dnia 19.07.2018

Powtórne skorzystanie z urlopu wychowawczego

Po wykorzystaniu części urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko pracownica zrezygnowała z dalszej jego części i wróciła do pracy. Następnie przedłożyła zaświadczenie lekarskie poświadczające stan ciąży i zwolnienie lekarskie. Urodziła martwe dziecko i obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego może jeszcze złożyć wniosek o pozostałą część urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko?

Urlop wychowawczy udzielany jest w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (art. 186 § 1 K.p.). Przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka, legitymującym się co najmniej 6-miesięcznym zatrudnieniem. Do 6-miesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Urlop wychowawczy wynosi do 36 miesięcy. Urlop w podanym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom lub opiekunom dziecka. Ponadto 1 miesiąc urlopu z należnych 36 miesięcy przysługuje każdemu z nich niezbywalnie. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów.


Skorzystanie z urlopu wychowawczego w wymiarze co najmniej 1 miesiąca oznacza wykorzystanie przez rodzica lub opiekuna dziecka części niezbywalnej tego urlopu.


Wobec tego, jeden z rodziców albo opiekunów może skorzystać maksymalnie z 35 miesięcy urlopu. Natomiast rodzic (opiekun) może wykorzystać pełne 36 miesięcy urlopu wychowawczego, gdy:

  • drugi rodzic dziecka nie żyje,
     
  • drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
     
  • drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu,
     
  • dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.

Urlop wychowawczy jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Urlop wychowawczy jest udzielany nie więcej niż w 5 częściach. Liczbę tych części ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o ten urlop.

W przypadku skorzystania przez uprawnionego do urlopu wychowawczego z części urlopu rodzicielskiego w późniejszym terminie, liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu rodzicielskiego pomniejsza liczbę części urlopu wychowawczego (art. 1821c § 3 K.p.). Chodzi tu o urlop rodzicielski wykorzystany w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu (pobierania zasiłku za ten okres), jednak nie późniejszym niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

W omawianej sytuacji pracownica będzie mogła skorzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, pod warunkiem że nie wykorzystała w całości przysługującej jej puli tego urlopu i nie minął jeszcze rok, w którym dziecko kończy 6 lat. Przy czym musi złożyć wniosek o urlop wychowawczy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 186 § 7 K.p.). Wniosek pracownicy wiąże pracodawcę.

Warto dodać, że w kwestii liczby części urlopu wychowawczego, z których może skorzystać pracownik korzystający z odroczonej części urlopu rodzicielskiego na podstawie art. 1821c § 3 K.p., wypowiedziało się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na stronie internetowej dotyczącej urlopów związanych z rodzicielstwem.

Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie liczby części urlopu wychowawczego

"(...) W praktyce oznacza to, że decydując się na wykorzystanie w późniejszym terminie, np. jednej części urlopu rodzicielskiego udzielonego na dziecko, w przypadku korzystania w przyszłości również z urlopu wychowawczego na to samo dziecko będzie można wykorzystać go już nie w 5 a tylko w 4 częściach. (...)".

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UrlopyPracownicze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.