W związku z porzuceniem dziecka lub umieszczeniem w instytucjach o charakterze opiekuńczym
W przypadku porzucenia dziecka przez pracownicę lub umieszczenia dziecka, na podstawie orzeczenia sądu, w pieczy zastępczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym albo zakładzie rehabilitacji leczniczej, pracownicy nie przysługuje część urlopu macierzyńskiego przypadająca po dniu porzucenia dziecka albo umieszczenia go w jednej z ww. instytucji o charakterze opiekuńczym. Jednakże urlop macierzyński po porodzie nie może wynosić mniej niż 8 tygodni (art. 182 K.p.).
Przykład |
Pracownica 20 września 2018 r. urodziła dziecko, które 4 grudnia 2018 r. oddała do domu małego dziecka. Od dnia porodu upłynęło ponad 10 tygodni, dlatego od dnia następnego po oddaniu dziecka, czyli od 5 grudnia 2018 r., pracownicy nie przysługuje urlop macierzyński.
Uwaga! Kwestię rezygnacji przez matkę z wychowywania dziecka przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego (porzucenie dziecka) reguluje też omawiany w ust. 2 pkt 2.4. niniejszego dodatku art. 180 § 13 K.p. Przepis obejmuje jednak "przejmowanie" uprawnień urlopowych przez ojca wychowującego dziecko albo innego członka najbliższej rodziny na skutek porzucenia dziecka przez matkę. Omawiany przepis reguluje sytuację, gdy urlopu nie "przejmuje" ojciec albo inny członek najbliższej rodziny, bowiem nie zajmuje się dzieckiem. Wychowywaniem dziecka zajmuje się inna osoba, tudzież wymieniona w tym przepisie instytucja o charakterze opiekuńczym (opiekuńczo-zdrowotnym), po oddaniu dziecka przez matkę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.09.2024 (piątek)
15.10.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|