Zmienny rozkład czasu pracy pracownika niepełnoetatowego
Od września 2020 r. będziemy zatrudniać pracownika na część etatu. Ma on pracować w zmiennym rozkładzie czasu pracy, który przewiduje różne dni pracy i różne dobowe wymiary czasu pracy. Czy może on w poszczególnych tygodniach świadczyć pracę przez różną liczbę godzin, np. w jednym tygodniu przez 24 godziny, a w innym przez 16 godzin?
Dla pracownika wykonującego pracę na część etatu możliwe jest sporządzenie zmiennego rozkładu czasu pracy. Przy czym należy dodatkowo przestrzegać innych przepisów dotyczących czasu pracy, a nie tylko norm i wymiaru.
Jeżeli chodzi o pracowników zatrudnionych na część etatu, to mają oni do wypracowania w okresie rozliczeniowym mniejszą liczbę godzin niż pracownicy pełnoetatowi. Pozwala to na elastyczne planowanie ich czasu pracy. Mogą oni wykonywać pracę przeciętnie przez 40 godzin na tydzień w ramach normy dobowej (wynoszącej zasadniczo 8 godzin), ale mogą też pracować przez mniejszą liczbę godzin. Należy przy tym przestrzegać obowiązującego wymiaru czasu pracy i zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, zachować odpoczynki dobowe i tygodniowe, nie planować pracy w tej samej dobie, jeżeli w firmie nie wprowadzono ruchomego czasu pracy. Ponadto w przypadku pracowników niepełnoetatowych w umowie o pracę powinna być wskazana liczba godzin pracy, której przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku jak za godziny nadliczbowe. Liczba ta musi mieścić się powyżej niepełnego wymiaru czasu pracy danego pracownika, ale poniżej pełnego etatu. Przy planowaniu czasu pracy dla niepełnoetatowca pracodawca powinien brać pod uwagę tę liczbę, gdy odnosi się ona do tygodniowego lub dobowego czasu pracy. Ponadto dla zatrudnionego na część etatu, pracodawca może też dowolnie wskazywać dzień wolny wynikający z przeciętnie 5-dniowego tygodnia.
Przykład Pracownik został zatrudniony na 1/2 etatu w podstawowej organizacji czasu pracy. Ma on pracować po kilka dni w tygodniu, ale przez różną liczbę godzin, np. w jednym tygodniu przez 24 godziny, a w następnym przez 16 godzin, w ramach obowiązującego wymiaru czasu pracy. Pracownik ma prawo do dodatku jak za nadgodziny po przepracowaniu 35 godzin na tydzień. We wrześniu 2020 r. pracownika obowiązuje wymiar czasu pracy wynoszący 88 godz., tj. 1/2 etatu × [(40 godz. × 4 tyg.) + (8 godz. × 2 dni)]. Przykładowy rozkład czasu pracy na wrzesień 2020 r.:
W5 - dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.12.2024 (poniedziałek)
20.12.2024 (piątek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|