Konsekwencje zmiany regulaminu bez zmiany umowy
Przez wiele lat pracownicy naszej firmy mieli prawo do nagrody jubileuszowej zależnej od ogólnego stażu pracy. Prawo do jubileuszówki wynikało z regulaminu wynagradzania, który kilka miesięcy temu zmieniliśmy w ten sposób, że nagrodę uzależniliśmy od stażu zakładowego. Nie zmieniliśmy jednak w tym zakresie umów o pracę. Za miesiąc dwóch pracowników osiągnie staż, który zgodnie z poprzednią wersją regulaminu uprawniałby ich do jubileuszówki za 25 lat pracy. Czy będą mogli domagać się nagrody za taki okres pracy, jeżeli dokonaliśmy zmiany regulaminu i ogłosiliśmy to załodze?
TAK. Zmiana regulaminu wynagradzania, której dokonał pracodawca, nie wystarcza do wprowadzenia tej zmiany do indywidualnych warunków płacowych wynikających z umowy o pracę danego pracownika. Nie zmienia tego faktu nawet dochowanie przez pracodawcę wymogów formalnych obowiązujących przy zmianie przepisów wewnątrzzakładowych.
Należy przypomnieć, że warunki pracy i płacy obowiązujące konkretnego pracownika wynikają nie tylko z umowy o pracę. Źródłem uprawnień płacowych są również przepisy zakładowe, m.in. regulamin wynagradzania. Świadczenia przewidziane w tych przepisach, mimo że w większości nie są ujmowane w umowie o pracę, stanowią element warunków zatrudnienia danego pracownika. W konsekwencji zmiana regulaminu wynagradzania na ogół pociąga za sobą konieczność zmiany umowy o pracę - przede wszystkim wtedy, gdy zmiana jest niekorzystna dla pracownika. Zmiana regulaminu wynagradzania, np. poprzez usunięcie zapisu o nagrodzie jubileuszowej, nie powoduje więc automatycznie zmiany indywidualnych warunków umowy o pracę. Trzeba je najpierw wypowiedzieć lub zmienić w trybie porozumienia stron (z pewnymi wyjątkami).
Wzór wypowiedzenia warunków umowy o pracę dostępny jest w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Prawo pracy.
Dopiero po dokonaniu zmiany umowy, nowe postanowienia zakładowe mogą wejść w życie. Następuje to:
- w przypadku dokonania wypowiedzenia zmieniającego - po upływie okresu wypowiedzenia,
- w razie zawarcia porozumienia zmieniającego (aneksu) - z datą określoną w tym porozumieniu, a jeżeli taka nie została wskazana - z datą zawarcia porozumienia.
W przypadku dokonywania wypowiedzenia zmieniającego pracodawca musi przestrzegać zasad postępowania dotyczących wypowiedzenia całej umowy, stosowanych odpowiednio do wypowiedzenia jej warunków.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.09.2024 (piątek)
15.10.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|