vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Umowa o pracę czy cywilnoprawna? Praktyczne wskazówki - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 95 (1761) z dnia 26.11.2020

Rachunek do umów cywilnoprawnych nie zawsze konieczny

Prowadzę działalność gospodarczą w branży turystycznej. Pracowników zatrudniam głównie na podstawie umowy o pracę. Jednak zdarza się, że nawiązuję również współpracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Czy przy realizacji umów zalecenia, o świadczenie usług lub dzieło konieczne jest sporządzanie rachunku do umowy?

Umowy cywilnoprawne, w tym umowy zlecenia i o dzieło charakteryzują się dużą swobodą stron w zakresie kształtowania ich treści. Są one bowiem uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego, który w art. 3531 zawiera zasadę swobody umów. Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W związku z tym strony mogą dowolnie kształtować treść zawieranej umowy dopóki mieści się ona w granicach wyrażonych w przywołanym przepisie. Ponadto strony mają swobodę w zakresie formy zawierania umów cywilnoprawnych. Jeżeli bowiem nic innego nie wynika z przepisów szczególnych, strony mogą zawrzeć umowę w formie ustnej.

W zakresie umowy o dzieło brak jest szczególnych przepisów regulujących jej nawiązanie, zatem strony nie muszą zawierać jej w formie pisemnej, a co za tym idzie, nie ma konieczności przedstawienia rachunku do umowy. Oznacza to, że strony mogą zawrzeć umowę w formie pisemnej, aby wyeliminować wątpliwości związane z ustaleniem treści zobowiązania umownego, ale nie ma przepisów nakazujących stronie przedstawianie rachunku do umowy o dzieło, nie ma zatem obowiązku jego sporządzania.

Chociaż zasady ogólne wynikające z Kodeksu cywilnego odnoszą się również do umowy zlecenia, to w odniesieniu do tego rodzaju kontraktu mamy do czynienia ze szczególną regulacją w postaci ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177 ze zm.).

Odnosi się ona do umów zlecenia wykonywanych przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi, w rozumieniu ustawy. Tak więc ustawa znajduje zastosowanie do umów zlecenia i o świadczenie usług zawieranych z osobami fizycznymi zarówno prowadzącymi działalność gospodarczą (niezatrudniającymi pracowników lub niezawierającymi umów ze zleceniobiorcami), jak i nieprowadzącymi takiej działalności.

Ustawa nakłada na strony umowy zlecenia, zawieranej z osobami fizycznymi, obowiązek ustalania w umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia (art. 8b ust. 1 ustawy). Przepisy ustawy nie nakazują wprost przedkładania rachunku do umowy zlecenia, nakazują jednak zleceniodawcom wypłacanie zleceniobiorcom wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnej stawki godzinowej na zleceniu. Składanie przez zleceniobiorców rachunku do umowy zlecenia znacznie więc ułatwi sprawdzenie, czy zleceniodawca respektuje przepisy o minimalnej stawce godzinowej w zakresie wysokości wynagrodzenia. W tym miejscu należy zaznaczyć, że za wypłacanie przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi wynagrodzenia, które w przeliczeniu na godziny pracy będzie niższe niż obowiązująca minimalna stawka, grozi grzywna od 1.000 zł do 30.000 zł.

Składanie rachunku do umowy zlecenia jest jednak obligatoryjne, gdy strony wbrew obowiązkowi wynikającemu z art. 8b ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nie ustalą w umowie sposobu potwierdzania liczby godzin. W takiej sytuacji przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia, co wynika z art. 8b ust. 2 ustawy.

W praktyce zatem przedkładanie rachunku do umowy zlecenia i o świadczenie usług jest obowiązkowe, gdy strony w umowie nie ustalą sposobu potwierdzania liczby godzin wykonanego zlecenia.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyoPrace.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki


Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.Tarcza.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

 
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.