vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Umowa o pracę czy cywilnoprawna? Praktyczne wskazówki - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 95 (1761) z dnia 26.11.2020

Egzekucja komornicza z należności pracownika i zleceniobiorcy

Wierzyciele wszczynając egzekucję komorniczą wobec swoich dłużników najczęściej kierują ją do wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności przysługujących dłużnikowi z tytułu wykonywanych umów cywilnoprawnych. Przedsiębiorcy realizujący zajęcia komornicze muszą pamiętać, że ich skutki prawne są różne w zależności od rodzaju należności, których dotyczą.

Niezależnie od stosunku prawnego z przedsiębiorcą, na podstawie którego określona osoba wykonuje swoje obowiązki wynikające z zatrudnienia, może dojść do zajęcia jej wynagrodzenia przez komornika. W takim przypadku przedsiębiorcę będącego pracodawcą, zleceniodawcą lub zamawiającym, oprócz obowiązków o charakterze informacyjnym i sprawozdawczym, obciąża także konieczność właściwego wyliczenia wynagrodzenia należnego oraz części przekazywanej komornikowi.

Co ważne, kompleksowa ochrona wynagrodzenia zawarta w Kodeksie pracy zarezerwowana jest wyłącznie dla pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy.

Zajęcie wobec pracownika

Stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, która rozciąga się także na ochronę wynagrodzenia pracownika. W praktyce oznacza to, że w przypadku prowadzenia egzekucji wobec pracownika można zająć tylko część wynagrodzenia, zgodnie z regulacjami ustawowymi.

O zajęciu wynagrodzenia za pracę komornik zawiadamia zarówno pracodawcę, jak i pracownika wskazując, że aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób.

Natomiast obowiązki pracodawcy związane z zajęciem wynagrodzenia za pracę, w zależności od dyspozycji komornika polegają na:

1) przekazywaniu zajętego wynagrodzenia bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo

2) przekazywaniu zajętego wynagrodzenie komornikowi w wypadku, gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych.

Na pracodawcy ciążą także obowiązki informacyjne określone w art. 882 § 1 K.p.c. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1575 ze zm.) zobowiązujące m.in. do podania, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi.

Jeżeli zajęcie wynagrodzenia dotyczy umowy o pracę, należy mieć świadomość, że pracodawcy, który nie wykonuje obowiązków związanych z zajęciem, komornik może wymierzyć grzywnę do 5.000 zł, a grzywna może być powtórzona. Dlatego z punktu widzenia pracodawcy nie ma sensu podejmować czynności utrudniających egzekucję komornikowi. Najistotniejsze są jednak granice, w jakich komornik może dokonać zajęcia wynagrodzenia. Zostały one określone w Kodeksie pracy (patrz ramka).

Potrącenie przy umowach cywilnoprawnych

Zajęcie przez komornika wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, o świadczenie usług lub umowy o dzieło powoduje komplikacje praktyczne. Ochrona takich wynagrodzeń przed zajęciem została uregulowana w art. 833 § 21 Kodeksu postępowania cywilnego. Jak wynika z jego treści określone w Kodeksie pracy zasady dokonywania potrąceń stosuje się odpowiednio m.in. do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania dłużnika będącego osobą fizyczną. Może zatem dotyczyć także umowy zlecenia, o świadczenie usług bądź umowy o dzieło.

Kluczowe jest jednak ustalenie czy celem tych świadczeń jest zapewnienie dłużnikowi utrzymania. Jeżeli np. zlecenie ma charakter stały, a jego zakres jest zbliżony do umowy o pracę, przepis art. 833 § 21 K.p.c. znajdzie zastosowanie. Podobnie będzie w przypadku, gdy zleceniobiorca nie będzie pobierał innych świadczeń poza wynagrodzeniem ze zlecenia.

Natomiast gdy dłużnik ma inne źródło utrzymania, np. umowę o pracę, a zlecenie ma jedynie charakter dodatkowy i nie zapewnia dłużnikowi utrzymania, zgodnie z przywołanym przepisem wynagrodzenie nie podlega ochronie. Takie ukształtowanie ochrony wynagrodzenia zleceniobiorcy powoduje dość częste wątpliwości zleceniodawców, co do możliwości stosowania przepisów o ograniczeniu w zakresie dopuszczalnych potrąceń.

Podobnej analizy należy dokonać również w przypadku zajęcia wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło.

Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
2) w razie egzekucji innych należności - do wysokości połowy wynagrodzenia.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyoPrace.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki


Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.Tarcza.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

 
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.