Obowiązki pracodawcy
Obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy podniesiony został do rangi podstawowej zasady prawa pracy.
Ważne: Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bhp w zakładzie pracy. Jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. |
W szczególności pracodawca jest obowiązany:
- organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
- zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń,
- zapewniać wykonanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy,
- zapewniać wykonanie zaleceń społecznego inspektora pracy.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 12 grudnia 1974 r. (sygn. akt II PR 262/74, PiZS 1976/3/6): "Obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i nieszkodliwych dla ich zdrowia warunków pracy obejmuje przestrzeganie nie tylko ogólnie obowiązujących norm w tym zakresie, lecz także indywidualnych przeciwwskazań związanych ze stanem zdrowia lub osobniczymi skłonnościami pracownika.". W zakładzie pracy, w którym występują zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników, pracodawca jest zobowiązany do szczególnej staranności w zakresie przeciwdziałania ich wystąpieniu. Naruszenie tego obowiązku może stanowić czyn niedozwolony, niezależnie od tego, że może być również uznane za naruszenie objętego treścią stosunku pracy obowiązku zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 stycznia 2011 r. (sygn. akt II PK 175/10, OSNP 2012/7-8/88).
Pracodawca, jak każda inna osoba kierująca pracownikami jest obowiązany znać, w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków, przepisy o ochronie pracy, w tym przepisy oraz zasady bhp. Podmioty korzystające z pracy innych osób, a więc nie tylko pracodawcy, zobowiązane są chronić życie i zdrowie wszystkich osób fizycznych świadczących pracę. Ochrona zatrudnionych obejmuje także studentów oraz uczniów odbywających zajęcia oraz praktyki zawodowe, a także osoby wykonujące prace społecznie użyteczne na innej podstawie niż stosunek pracy.
Regulacje prawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|