vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Dokumentowanie prawa do świadczeń chorobowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 66 (1837) z dnia 19.08.2021

Okres hospitalizacji

Nasz wieloletni pracownik, który był wdowcem, zmarł na COVID-19. Jedyną osobą z rodziny pozostałą po jego śmierci jest córka w wieku 38 lat, utrzymująca się samodzielnie. Do dnia śmierci pracownikowi nie zostało wypłacone świadczenie chorobowe, ponieważ dla celów jego wypłaty nie dysponowaliśmy wszystkimi dokumentami stwierdzającymi jego niezdolność do pracy. Najpierw bowiem pracownik został objęty kwarantanną, a później izolacją domową, co wynika z informacji na PUE ZUS. W czasie jednak trwania izolacji pracownik był w szpitalu, gdzie zmarł. Jakie są zasady wystawiania e-ZLA przez szpital?

Pobyt pracownika w szpitalu dla celów ustalenia prawa do zasiłku chorobowego (odpowiednio wynagrodzenia chorobowego, o którym mowa w art. 92 K.p.) oraz jego wysokości może być potwierdzony:

  • zaświadczeniem lekarskim wystawionym w formie elektronicznej (tzw. e-ZLA), udostępnionym płatnikowi składek (pracodawcy) na jego profilu informacyjnym płatnika składek, albo
  • wydrukiem e-ZLA - np. w przypadku gdy pracodawca nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek, lub też
  • zaświadczeniem lekarskim wystawionym w tzw. trybie alternatywnym, tj. na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego.

Tak wynika z art. 53 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Natomiast tryb i sposób orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz tryb i sposób sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej wydane w tej sprawie (Dz. U. z 2015 r. poz. 2013). Jeśli chodzi o dokumentowanie okresu hospitalizacji, to w zakresie tym regulacje zawarte są w § 10 rozporządzenia (patrz ramka).

Jeżeli szpital do tej pory nie wystawił stosownego zaświadczenia lekarskiego, to warto, aby o jego wystawienie zwróciła się córka zmarłego. Obowiązkiem szpitala będzie wówczas wystawienie e-ZLA, w którym potwierdzony zostanie pobyt zmarłego ubezpieczonego w szpitalu przypadający do dnia zgonu.

Tryb wystawiania zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego hospitalizację

Zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne:

- zasadniczo wystawia się nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego ze szpitala,
- może być, na wniosek ubezpieczonego, wystawione także w terminie późniejszym.

Jednak w przypadku dłuższego niż 14 dni pobytu ubezpieczonego w szpitalu zaświadczenia lekarskie powinny być wystawiane co 14 dni, co ma na celu m.in. umożliwienie wypłaty ubezpieczonemu pacjentowi należnego mu z tego tytułu świadczenia chorobowego (odpowiednio wynagrodzenia chorobowego i/lub zasiłku chorobowego).

Do zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego okres czasowej niezdolności do pracy przypadający po zakończeniu pobytu w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne stosuje się odpowiednio § 7 rozporządzenia.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.