vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Dokumentowanie prawa do świadczeń chorobowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 66 (1837) z dnia 19.08.2021

Wniosek o urlop macierzyński bez skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka

Wypłacam zasiłki dla swoich ubezpieczonych. Pracownica kilka dni temu urodziła dziecko, ale nadal przebywa z nim w szpitalu. Ojciec dziecka w imieniu pracownicy przyniósł jej wniosek o urlop macierzyński, ale bez skróconego aktu urodzenia dziecka, którego na razie nie może uzyskać z uwagi na brak rejestracji nowo narodzonego dziecka. Czy w tej sytuacji mogę jej wypłacić zasiłek macierzyński?

NIE. Co prawda urlop macierzyński przysługuje pracownicy z mocy prawa (pracownica nie ma obowiązku złożenia do pracodawcy wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego), a dzień urodzenia dziecka z założenia jest pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego, jednak dokumentem potwierdzającym datę porodu jest skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, który i tak powinien zostać dostarczony do pracodawcy. Niedostarczenie tego dokumentu uniemożliwi wypłatę pracownicy zasiłku macierzyńskiego.

Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo przez ZUS za zgodność z oryginałem jest dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego m.in. za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, przypadający od dnia porodu.

Gdyby pracownica występowała o urlop macierzyński za okres przed dniem porodu, na co pozwala art. 180 § 2 Kodeksu pracy, wówczas przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres przed dniem porodu można by dokonać na podstawie zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku, określającego przewidywaną datę porodu. Stanowi o tym § 9 rozporządzenia MRPiPS w sprawie zakresu informacji (...). Także art. 53 ust. 2 ustawy zasiłkowej wskazuje wprost, iż:

  • przewidywaną datę porodu określa zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku, natomiast
  • datę porodu dokumentuje się skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka.

Brak wymienionych dokumentów uniemożliwia przyznanie i wypłatę zasiłku macierzyńskiego odpowiednio za okres przed porodem lub od dnia porodu.

Z wypłatą zasiłku macierzyńskiego Czytelnik musi zatem poczekać do czasu przedłożenia przez pracownicę lub np. ojca dziecka brakującego skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka.

Przy czym pracownica nie musi obawiać się przedawnienia prawa do tego świadczenia. Za sprawą art. 67 ustawy zasiłkowej roszczenie o wypłatę m.in. zasiłku macierzyńskiego przedawnia się bowiem z założenia po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Trzeba przypomnieć, iż pracownica, która urodziła dziecko, może korzystać z zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej), a więc w przypadku urodzenia jednego dziecka podczas jednego porodu przez łączny okres do 52 tygodni (tj. 20 tygodni urlopu macierzyńskiego + do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego). Pracownica musi się jednak liczyć z opóźnieniem wypłaty zasiłku macierzyńskiego.


Kalkulator urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.


W opisanych okolicznościach Czytelnik powinien natomiast pamiętać, iż zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy zasiłkowej, po otrzymaniu skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka zobowiązany będzie do wypłaty zasiłku macierzyńskiego w terminie przyjętym dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty złożenia tego dokumentu.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.