vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Ochrona wynagrodzenia pracownika i zleceniobiorcy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 72 (1843) z dnia 9.09.2021

Potrącenie należności niealimentacyjnych z dwóch wypłat w miesiącu

W dniu 16 września 2021 r. pracownik samorządowy otrzyma nagrodę jubileuszową, a na koniec tego miesiąca wynagrodzenie za pracę. Jest on zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, a jego wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy zostały zajęte przez komornika na poczet należności niealimentacyjnych. Jaka jest kolejność potrącenia w podanej sytuacji?

Potrąceń z wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w sferze budżetowej dokonuje się w ten sam sposób, co pracowników pozabudżetowych. Stosuje się przy tym zasady dokonywania potrąceń określone w Kodeksie pracy.

Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania - podlegają potrąceniu m.in. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Tak wynika z art. 87 § 1 K.p. Potrącenia te są dokonywane jako drugie w kolejności po należnościach alimentacyjnych. W przypadku potrąceń niealimentacyjnych dokonuje się ich do wysokości połowy wynagrodzenia i obowiązuje pozostawienie pracownikowi kwoty wolnej od potrąceń. Kwota wolna przy tego rodzaju potrąceniach wynosi 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania (art. 871 § 1 pkt 1 K.p.). Ulega ona zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika tylko wtedy, gdy jest on zatrudniony na część etatu (art. 871 § 2 K.p.).

W razie wypłaty pracownikowi świadczeń pieniężnych w dwóch terminach w jednym miesiącu kalendarzowym potrąceń należy dokonywać dwukrotnie. Przy czym nagroda jubileuszowa, tak jak wynagrodzenie za pracę czy np. odprawa emerytalna, korzystają z takiej samej ochrony przed potrąceniami (por. wyrok SN z dnia 17 lutego 2004 r., sygn. akt I PK 217/03).

W kwestii dokonywania potrąceń przy wypłacie w jednym miesiącu kilku świadczeń z różnych tytułów (np. wynagrodzenia za pracę oraz nagrody jubileuszowej) zajmowano różne stanowiska. Obecnie jednak zarówno resort pracy, jak i GIP prezentują jednakowy pogląd na tę sprawę. Główny Inspektorat Pracy w piśmie z dnia 19 listopada 2012 r. (znak: GNP-364/306-072-43-1/12) uznał, że jeżeli w danym miesiącu następuje wypłata wynagrodzenia za pracę oraz trzynastki, to oba te świadczenia należy zsumować i od tak ustalonej kwoty dokonać potrącenia, stosując (jedną) kwotę wolną. Podobnie stwierdziło MPiPS w piśmie z dnia 16 maja 2013 r. Jak wskazał resort pracy: "(...) Zgodnie z art. 87 § 8 K.p. potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia. W takim przypadku ograniczenia w dokonywaniu potrąceń pod postacią granic i kwot wolnych od potrąceń mają zastosowanie do kwoty wynagrodzeń przypadających do wypłacenia w danym miesiącu. (...)".

W przypadku wypłaty w jednym miesiącu, ale w różnych terminach dwóch świadczeń pieniężnych stosuje się jedną kwotę wolną. Jednak w drugim terminie wypłaty uwzględnia się już dokonane potrącenia.

Przykład

Pracownik samorządowy zatrudniony na pełny etat w dniu 16 września 2021 r. otrzyma nagrodę jubileuszową w wysokości brutto 6.000 zł (tj. 150% × 4.000 zł). Natomiast w dniu 30 września 2021 r. zostanie mu wypłacone wynagrodzenie za pracę w kwocie 4.000 zł. Jego wynagrodzenie zostało zajęte na poczet należności niealimentacyjnych na kwotę 3.200 zł. Pracownika obowiązują podstawowe koszty uzyskania przychodów, złożył pracodawcy PIT-2 oraz zrezygnował z wpłat do PPK. Nagroda jubileuszowa, jako że jest przyznawana co 5 lat, nie podlega składkom ZUS. Pracodawca jest obowiązany zastosować kwotę wolną już przy pierwszej wypłacie w miesiącu.

Potrącenie w pierwszym terminie wypłaty:

- 6.000 zł - 934 zł = 5.066 zł,
- 5.066 zł × 1/2 = 2.533 zł,
- 5.066 zł - 2.533 zł = 2.533 zł,
- 2.533 zł > 2.061,67 zł (kwota wolna).

Potrącenie w drugim terminie wypłaty:

- (6.000 zł + 4.000 zł) - (548,40 zł + 310,64 zł + 1.253 zł) = 7.887,96 zł,
- 1/2 × 7.887,96 zł = 3.943,98 zł (maksymalna kwota potrącenia),
- 3.943,98 zł - 2.533 zł = 1.410,98 zł.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.