
Szersze grono uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego
Podstawowym warunkiem uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego jest urodzenie dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego. Niezależnie od tego, czy kobieta podlega temu ubezpieczeniu obowiązkowo (np. z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę), czy też na zasadzie dobrowolności (np. z tytułu zatrudnienia na umowę zlecenia albo prowadzenia własnej działalności pozarolniczej), może korzystać z tego świadczenia:
- nawet jeśli w międzyczasie ustanie tytuł tego ubezpieczenia,
- przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego oraz - o ile wystąpi z takim wnioskiem - urlopu rodzicielskiego.
Także dla ojca
Z urlopu rodzicielskiego, a tym samym i zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu, na równych prawach mogą korzystać oboje rodzice, w tym także równocześnie. Przy czym urlop (zasiłek) ten przyznawany jest bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego/zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.
Jeśli zatem matka dziecka nie spełnia warunków do uzyskania urlopu macierzyńskiego/zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu, to ani ona sama, ani, co do zasady, ubezpieczony ojciec dziecka nie będzie mogła/mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego i/lub zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu.
Kwestie te regulują art. 29 i art. 29a ustawy zasiłkowej, z uwzględnieniem przepisów art. 180-1821g i art. 1831 K.p.
Po ustaniu ubezpieczenia
Poród po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego z założenia uniemożliwia uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego, choć ustawodawca przewidział pewne odstępstwo od tej reguły.
Otóż zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, ale tylko w okolicznościach wskazanych w art. 30 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z jego brzmieniem obowiązującym do 31 grudnia 2021 r., z zasiłku macierzyńskiego mogła skorzystać kobieta, której ubezpieczenie chorobowe ustało w okresie ciąży jedynie:
- wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo
- z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.
Więcej uprawnionych
Z dniem 1 stycznia 2022 r., poprzez stosowną zmianę art. 30 ust. 1 ustawy zasiłkowej, do grona tych uprawnionych dołączyły kobiety, których ubezpieczenie ustało w okresie ciąży z powodu śmierci pracodawcy.
Co więcej, jeśli nie zapewniono im innego zatrudnienia, do dnia porodu od 2022 r. przysługuje im zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. W świetle przepisów obowiązujących do dnia 31 grudnia 2021 r. na takie świadczenie mogły liczyć jedynie ubezpieczone będące pracownicami, z którymi rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 30 ust. 3 ustawy zasiłkowej).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Terminarz
15.03.2023 (środa)
20.03.2023 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|