vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Składki ZUS z tytułu zatrudnienia emerytów i rencistów - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 52 (1927) z dnia 30.06.2022

Zatrudnienie rencisty w trakcie miesiąca a składki na FP, FS i FGŚP

W połowie czerwca br. zatrudniliśmy (w pełnym wymiarze czasu pracy) pracownicę w wieku 54 lat, która ma ustalone prawo do renty. Będziemy jej wypłacać miesięcznie wynagrodzenie w kwocie równej minimalnemu. Z racji tego, że rozpoczęła ona pracę w trakcie miesiąca, uzyska za czerwiec br. wynagrodzenie w wysokości niższej od minimalnego. Czy zwalnia nas to z obowiązku naliczenia za nią za ten miesiąc składek na FP i FS?

NIE. Płatnik składek (pracodawca) za zatrudnioną pracownicę ma obowiązek, oprócz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, naliczyć również składki na FP i FS (a także na FGŚP). Składki na te fundusze pracodawca opłaca z własnych środków.

Składkę na FP opłaca się m.in. za pracowników (w tym także mających ustalone prawo do renty czy emerytury) niezależnie od wymiaru czasu pracy, w jakim zostali oni zatrudnieni. Ustala się ją od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale bez stosowania rocznego limitu tej podstawy. Jednak obowiązek naliczania składki na FP jest ściśle powiązany z aktualną kwotą wynagrodzenia minimalnego. Jest tak dlatego, że nalicza się ją dopiero wtedy, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe ubezpieczonego (tu: pracownicy) wynosi w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie. Wynika to z art. 104 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690 ze zm.).


W 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pełnoetatowego pracownika wynosi 3.010 zł.


Przeliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe na okres miesiąca, o którym wyżej mowa, dokonuje się m.in. w sytuacji, gdy pracownik (wynagradzany na poziomie minimalnej płacy) został - tak jak ma to miejsce w analizowanym przypadku - zatrudniony w trakcie miesiąca. Sprawdza się wtedy, jaka byłaby podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, gdyby pracownik przepracował cały miesiąc.

Analogicznie należy postąpić przy naliczaniu składki na FS, którą opłacają płatnicy zobowiązani regulować za ubezpieczonych składkę na FP. Dla celów opłacania składki na FS płatnik stosuje bowiem odpowiednio przepisy dotyczące obowiązkowych składek na FP. Wobec tego płatnik nie opłaca składki na FS za osoby, za które nie reguluje też składki na FP.

Warto przypomnieć, że składki na FS płatnik oblicza łącznie ze składkami na FP w wysokości sumy stóp procentowych tych składek i następnie wykazuje w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w łącznej kwocie.

Wskazana w pytaniu pracownica ma w umowie o pracę zagwarantowaną pensję miesięczną w kwocie równej minimalnemu wynagrodzeniu. Jeśli więc przepracowałaby cały czerwiec 2022 r., wtedy w takiej też kwocie uzyskałaby za ten miesiąc wynagrodzenie. Mimo tego, że uzyskany przez nią przychód (podlegający składkom ZUS) za czerwiec 2022 r. będzie w rzeczywistości niższy niż minimalna płaca, to pracodawca ma obowiązek opłacić za nią za ten miesiąc składki na FP i FS.

Warto pamiętać, że składek na FP i FS (także na FGŚP) nie opłaca się za osoby, które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SkladkaZUS.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.