vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Składki ZUS z tytułu zatrudnienia emerytów i rencistów - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 52 (1927) z dnia 30.06.2022

Niepełny etat pracownika-emeryta a składka na FEP

Zatrudniony pracownik wykonuje u nas pracę o szczególnym charakterze. W czerwcu 2022 r. przeszedł z pełnego wymiaru czasu pracy na niepełny (tj. 1/2 etatu). Czy po zmniejszeniu mu wymiaru czasu pracy na niepełny nadal jesteśmy zobowiązani opłacać za niego składkę na FEP?

TAK. Składkę na FEP w wysokości 1,5% opłacają pracodawcy (z własnych środków) za pracowników, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

  • urodzili się po dniu 31 grudnia 1948 r.,
  • wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i ust. 3 ustawy pomostowej.


Obowiązek opłacania składki na FEP powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez pracownika prac szczególnych, a ustaje z dniem zaprzestania ich wykonywania.


Pracodawca ma obowiązek opłacać składkę na FEP za wszystkich zatrudnionych przez niego pracowników spełniających wymienione warunki. Jest ona więc należna także za osoby zatrudnione na etacie, które, mimo że wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie nabędą w przyszłości prawa do emerytury pomostowej, ponieważ nie spełniają ku temu innych wymaganych warunków. Dotyczy to m.in. pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Warunkiem otrzymania emerytury pomostowej jest bowiem m.in. świadczenie pracy szczególnej na pełny etat.

Jednak dla obowiązku opłacania składki na FEP wymiar czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik wykonujący prace szczególne, nie ma żadnego znaczenia. Składka ta jest należna także od wynagrodzenia pracownika wykonującego wskazane prace zatrudnionego na część etatu (por. interpretację indywidualną Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 28 kwietnia 2021 r., znak: DI/100000/43/299/2021).

Obowiązek opłacania składek na FEP, wynikający z art. 35 ust. 1 ustawy pomostowej, został uregulowany w oderwaniu od przesłanek nabycia prawa do emerytury pomostowej. W zakresie definicji pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze odsyła on do art. 3 ust. 1 i ust. 3 ustawy pomostowej, który w żaden sposób nie odnosi się do wymiaru czasu pracy, w jakim ta praca jest wykonywana. Dopiero z art. 3 ust. 4-5 ustawy pomostowej, definiującego pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze, wynika konieczność wykonywania prac szczególnych w pełnym wymiarze czasu pracy.

Obowiązek opłacania składki na FEP także za pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy potwierdził Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów w uchwale z dnia 28 września 2016 r., sygn. akt III UZP 10/16.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SkladkaZUS.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.