vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Orzekanie o niezdolności do pracy ubezpieczonego dla celów świadczeniowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 59 (1934) z dnia 25.07.2022

Gdy niezdolny do pracy ubezpieczony jest dawcą narządu

Pracownik miesiąc temu przez kilka dni był nieobecny w pracy i za ten okres wypłaciłam mu wynagrodzenie chorobowe. Obecnie na mój profil płatnika składek wpłynęło kolejne jego zwolnienie lekarskie, tym razem wystawione na okres 44 dni, przez lekarza w szpitalu, w którym pracownik spędził 14 dni. Informując mnie o swojej niezdolności do pracy pracownik dodał, iż został dawcą nerki dla swojej chorej córki, a poprzednia jego nieobecność w pracy spowodowana została koniecznością wykonania niezbędnych badań w tym zakresie. W takiej sytuacji świadczenie chorobowe przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Czy dla celów jego wypłaty pracownik powinien dostarczyć jakiś dodatkowy dokument?

TAK, samo zaświadczenie lekarskie nie jest wystarczające dla wypłaty świadczenia w wysokości 100%.

Co prawda ustawodawca w art. 57 ustawy zasiłkowej przewiduje kody literowe, przy zastosowaniu których wystawiający zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy (tzw. e-ZLA) wskazuje okoliczności wpływające na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość, jednak żaden z nich nie został przewidziany dla dawców narządów.

Jeśli zatem niemożność wykonywania pracy/niezdolność do pracy powstała wskutek:

  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów i/lub
  • poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów,

okoliczności te, m.in. dla celów wypłaty świadczenia chorobowego w wysokości 100% podstawy jego wymiaru (patrz ramka), powinny być potwierdzone odrębnym zaświadczeniem wystawionym przez lekarza na zwykłym druku.

Stanowi o tym art. 53 ust. 3 ustawy zasiłkowej.

Jak już wspomniano, wymagane zaświadczenie może być sporządzone przez lekarza na zwykłym druku. Dla ułatwienia jednak można skorzystać z opracowanego przez organ rentowy formularza ZAS-9, który dostępny jest w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.

Jeśli zatem pracownik przedłoży wymagane zaświadczenie(-a), to na jego (ich) podstawie Czytelniczka będzie mogła dokonać: wyrównania (do 100% podstawy wymiaru) wypłaconego już świadczenia i/lub wypłacić należne obecnie świadczenie w wysokości 100%.

Uprawnienia dawcy narządów do świadczeń chorobowych

Jeżeli niezdolność do pracy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, ubezpieczony ma prawo do:

- wynagrodzenia chorobowego, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.) i/lub zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru świadczenia,
- nieograniczonego do zaledwie 91 dni prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego - świadczenie to przysługuje do wykorzystania pełnego 182-dniowego okresu zasiłkowego.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.