vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Wybrane stanowiska resortu pracy i PIP w 2022 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 84 (1959) z dnia 20.10.2022

Uchylenie niższych norm czasu pracy dla niepełnosprawnego pracownika

Wysłaliśmy na wstępne badania lekarskie osobę z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Chcemy zatrudnić ją na stanowisku produkcyjnym, ale do prac lekkich. Pracownik zgodził się na pracę po 8 godzin dziennie, natomiast nie wyraził zgody na pracę w nadgodzinach i w porze nocnej. We wniosku do lekarza medycyny pracy o uchylenie niższych norm czasu pracy był zaznaczony ten brak zgody. Mimo to lekarz zgodził się również na pracę w nocy i w nadgodzinach. Jak mamy potraktować tę decyzję lekarza?

Zgodnie z ostatnim stanowiskiem resortu pracy zgoda lekarza obowiązuje tylko w zakresie wskazanym we wniosku pracownika.

Normy czasu pracy pracownika o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności wynoszą 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień. Pracownik niepełnosprawny, bez względu na stopień niepełnosprawności, nie może pracować w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Te odrębne normy i zakazy wynikają z art. 15 ust. 2 i ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.). Pracodawca i (lub) pracownik mogą jednak skorzystać z art. 16 ustawy o rehabilitacji, który przewiduje uchylenie norm i zakazów przewidzianych w art. 15 tej ustawy, w sytuacji gdy:

  • pracownik jest zatrudniony przy pilnowaniu,
  • na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub, w razie jego braku, lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą, wyrazi na to zgodę.

Uchylenie odrębnych regulacji dotyczących czasu pracy niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu następuje z mocy prawa, tj. bezpośrednio na mocy art. 16 ustawy o rehabilitacji. Natomiast w celu wyrażenia zgody przez lekarza na niestosowanie art. 15 ustawy o rehabilitacji pracownik powinien wystąpić ze stosownym wnioskiem. Może on mieć jednak różny zakres - pracownik może bowiem wnioskować o wyłączenie wobec niego całego art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub jego poszczególnych regulacji (np. zakazu pracy w nadgodzinach czy w porze nocnej).


Koszty badań pracownika, w celu wyrażenia zgody na niestosowanie art. 15 ustawy o rehabilitacji, ponosi pracodawca.


Przez dłuższy czas przyjmowano, że zgoda lekarza na niestosowanie art. 15 ustawy o rehabilitacji mogła mieć różny zakres. Jeżeli dotyczy ona np. niestosowania niższych norm czasu pracy, wówczas pozostawał w mocy zakaz pracy w nadgodzinach i w nocy oraz "sztywny", a nie przeciętny charakter norm czasu pracy.

Z opinii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 października 2020 r., będącej odpowiedzią na zapytanie naszego Wydawnictwa, wynikało jednak, że w każdym przypadku: "(...) uzyskanie przez osobę niepełnosprawną zaświadczenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji (...) wyłącza w całości przepisy art. 15 ww. ustawy, w związku z czym osoba niepełnosprawna, w zakresie czasu pracy, traktowana jest jak pracownik pełnosprawny (...)".

Jednak już w piśmie resortu pracy udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 1 grudnia 2021 r. stwierdzono, że: "(...) O treści tego zaświadczenia decyduje więc lekarz medycyny pracy, a w przypadku jego braku lekarz sprawujący opiekę nad daną osobą. (...)".

W związku z przywołanymi stanowiskami, a zwłaszcza ostatnim, pojawiło się pytanie, czy lekarz może zwolnić z całości ograniczeń dotyczących czasu pracy pracownika o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (tj. szczególnych norm czasu pracy oraz zakazu pracy w godzinach nadliczbowych i nocnych), jeśli pracownik wystąpił z wnioskiem o zwolnienie jedynie z części tych ograniczeń. Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, w której lekarz, mimo wniosku pracownika o wyłączenie tylko części art. 15 ustawy o rehabilitacji, zdecyduje o uchyleniu całości tego przepisu wobec pracownika.

Z przedstawionym pytaniem nasze Wydawnictwo zwróciło się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które w odpowiedzi z dnia 18 lutego 2022 r. opowiedziało się za uwzględnieniem zgody lekarza w zakresie wynikającym z wniosku pracownika. Dodatkowo resort uznał, że zgoda lekarza na wyłączenie stosowania art. 15 ustawy o rehabilitacji obowiązuje u danego pracodawcy i w odniesieniu do określonego stanowiska pracy (patrz ramka).

"(...) norm dotyczących czasu pracy, o których mowa w art. 15 ustawy (...) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (...) - zgodnie z art. 16 tejże ustawy - nie stosuje się:

- do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
- gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Uzyskanie przez osobę niepełnosprawną zaświadczenia, o którym mowa w art. 16 ustawy, wyłącza, co do zasady, w całości przepisy art. 15 tej ustawy, w związku z czym osoba niepełnosprawna, w zakresie czasu pracy, traktowana jest jak pracownik pełnosprawny i w stosunku do niej mają zastosowanie przede wszystkim przepisy ustawy (...) - Kodeks pracy (...).

Skierowanie do lekarza medycyny pracy, a w przypadku jego braku lekarza sprawującego opiekę nad daną osobą, wydaje na wniosek pracownika niepełnosprawnego pracodawca. Zatem zgoda lekarza na wyłączenie stosowania art. 15 w stosunku do danego pracownika niepełnosprawnego obowiązuje u tego pracodawcy, na danym stanowisku pracy.

Obowiązujące przepisy nie określają wzoru ani treści zaświadczenia wydawanego na podstawie art. 16 ustawy o rehabilitacji (...). O treści tego zaświadczenia decyduje więc lekarz medycyny pracy, a w przypadku jego braku lekarz sprawujący opiekę nad daną osobą.

Jeżeli jednak pracownik wnioskował o wyłączenie w stosunku do niego tylko części przywilejów określonych w art. 15 ustawy o rehabilitacji (...), a otrzymał od lekarza zaświadczenie wyłączające wszystkie te przywileje, to zdaniem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - pracodawca powinien uwzględnić to zaświadczenie jedynie w zakresie, o który wnioskował pracownik. Ponadto, jeśli np. zmienił się stan zdrowia pracownika, może on wnioskować do pracodawcy o powtórne skierowanie do lekarza w celu modyfikacji treści zaświadczenia".

Odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego 2022 r.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.