vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Wybrane stanowiska resortu pracy i PIP w 2022 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 84 (1959) z dnia 20.10.2022

Ustalanie kwoty wolnej od potrąceń dla pracowników-twórców

Zamierzamy zatrudnić pracownika, któremu będą przysługiwały podwyższone koszty uzyskania przychodów dla twórców, ale tylko w odniesieniu do pewnej części wynagrodzenia za pracę. Pracownik ten ma zajęte wynagrodzenie za pracę na poczet należności niealimentacyjnych. W jaki sposób ustalić kwotę wolną od potrąceń dla tego pracownika?

Kwota wolna od potrąceń stanowi określony w przepisach procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na pdof oraz wpłat dokonywanych do PPK, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania (odliczeniu podlega też składka zdrowotna). Pracodawca, realizując potrącenia na poczet należności o charakterze niealimentacyjnym, jest zobowiązany stosować kwotę wolną od potrąceń. Ustalając jej wysokość, pracodawca stosuje parametry składkowo-podatkowe dotyczące danego pracownika. Pojawiły się więc pytania:

  • czy w przypadku pracownika-twórcy, któremu przysługują 50% koszty uzyskania przychodów, przy określaniu kwoty wolnej od potrąceń należy uwzględniać takie właśnie koszty,
  • jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to w jaki sposób ustalić kwotę wolną od potrąceń, gdy 50% koszty uzyskania przychodów mają zastosowanie tylko do części wynagrodzenia.

Z takimi pytaniami nasze Wydawnictwo zwróciło się m.in. do Ministerstwa Finansów. Resort finansów w odpowiedzi z dnia 2 maja 2022 r. wskazał, że: "(...) przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzeń istotną rolę odgrywa kwota wolna od potrąceń. Podstawę do ustalenia kwoty wolnej od potrąceń stanowi wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku podatkowym. Na podstawie art. 87 § 1 Kodeksu pracy (...) z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego (...), jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.

Kwoty wolne od potrąceń stosuje się w wartościach netto, a obliczając kwotę wolną od potrąceń, należy wziąć pod uwagę czynniki składkowo-podatkowe danego pracownika. Jeżeli zatem w odniesieniu do konkretnego podatnika mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu, to obliczając zaliczkę na podatek dochodowy, do części przychodu płatnik zastosuje 50% koszty, a do pozostałej »zwykłe« pracownicze. Zasada obowiązuje od lat i nie uległa zmianie w ostatnim czasie".

Odnosząc się do przytoczonego stanowiska, można przyjąć, że w przypadku gdy zastosowanie znajdują zarówno podstawowe, jak i 50% koszty uzyskania przychodów, przy ustalaniu kwoty wolnej od potrąceń należy wziąć pod uwagę, jaka część wynagrodzenia pracownika objęta jest 50% kosztami uzyskania przychodów i w odpowiednim zakresie zastosować te koszty.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.