vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Świadczenia przysługujące pracownikowi z tytułu wypadku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 24 (2003) z dnia 23.03.2023

Zaświadczenie o związku ponownej niezdolności z wypadkiem

Mój zakład pracy jest umiejscowiony na przedmieściach. Pracownicy dojeżdżają autobusem albo prywatnym środkiem lokomocji. Jeden z pracowników, jadąc do pracy samochodem, miał wypadek. Przez ponad dwa miesiące był niezdolny do pracy. Zdarzenie zostało uznane za wypadek w drodze do pracy, a więc została sporządzona karta wypadku. Za czas niezdolności zostało mu wypłacone świadczenie chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru. Po powrocie do pracy pracownik przepracował tydzień, po czym ponownie poszedł na zwolnienie lekarskie. Twierdzi, że ta jego obecna niezdolność do pracy także ma związek z tamtym wypadkiem w drodze do pracy. Czy w tej sytuacji pracownikowi przysługuje świadczenie w wysokości 100% podstawy wymiaru?

Pracownikowi będzie przysługiwało świadczenie w wysokości 100% podstawy wymiaru tylko wówczas, gdy potwierdzi on stosownym zaświadczeniem wystawionym przez lekarza, że obecna jego niezdolność do pracy jest następstwem wypadku w drodze do pracy.

Za czas niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracownikowi przysługuje:

  • wynagrodzenie chorobowe i/lub
  • zasiłek chorobowy,

w miesięcznej wysokości wynoszącej 100% podstawy wymiaru świadczenia.

Stanowią o tym odpowiednio art. 92 § 1 pkt 2 i § 2 Kodeksu pracy i art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy zasiłkowej.

Jeśli niezdolność do pracy pracownika powstała bezpośrednio po zdarzeniu uznanym za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, z reguły dla celów wypłaty świadczenia chorobowego w wysokości 100% wymagane są:

  • zaświadczenie lekarskie wystawione ubezpieczonemu potwierdzające jego niezdolność do pracy (np. e-ZLA udostępnione pracodawcy na jego profilu informacyjnym płatnika składek) oraz
  • sporządzona na tę okoliczność przez pracodawcę karta wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

I te właśnie dokumenty wystarczyły, aby pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, przez pierwszy okres nieprzerwanej absencji chorobowej (do czasu jego powrotu do pracy), wypłacać świadczenie chorobowe w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.

]
Formularz ZAS-7 dostępny w Programie DRUKI Gofin.

Po przerwie w niezdolności do pracy konieczne jest jednak potwierdzenie, iż ta kolejna niezdolność wynika z następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku z wcześniej stwierdzonym wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy. W tej sytuacji dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru jest zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku stwierdzające związek tej niezdolności do pracy z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, o czym mowa wprost w § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87).

Wymagane zaświadczenie może być:

  • sporządzone na zwykłym druku lub na opracowanym przez organ rentowy formularzu ZAS-7 - Zaświadczenie lekarskie o związku niezdolności do pracy z chorobą zawodową/wypadkiem (patrz: Przykładowo wypełnione fragmenty formularza ZAS-7),
  • złożone w formie papierowej lub dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS.

Do czasu otrzymania wymaganego zaświadczenia Czytelnik może dokonać wypłaty należnego pracownikowi świadczenia chorobowego jedynie w podstawowej wysokości, tj. 80% podstawy jego wymiaru.

Przykładowo wypełnione fragmenty formularza ZAS-7
Zaświadczenie o związku ponownej niezdolności z wypadkiem
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumBHP.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.