vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.
A A A

Świadczenia przysługujące pracownikowi z tytułu wypadku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 24 (2003) z dnia 23.03.2023

Przejście na emeryturę przez pracownika rencistę

Jeden z zatrudnionych przeze mnie pracowników jest uprawniony do renty wypadkowej. Pracownik ten niebawem osiągnie powszechny wiek emerytalny. Czy musi on zwolnić się z pracy, aby otrzymać emeryturę? Czy straci on rentę po nabyciu prawa do emerytury?

Prawo do emerytury powszechnej nie zostało uzależnione od rozwiązania stosunku pracy. Przy jego ustalaniu istotne jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego oraz udokumentowanie jakiegokolwiek okresu składkowego i nieskładkowego. Emerytura przysługuje bowiem ubezpieczonemu po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.

Po złożeniu wniosku o emeryturę pracownik Czytelnika nabędzie zatem prawo do emerytury. W zależności od daty osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego i miesiąca wystąpienia z wnioskiem o emeryturę, może ona zostać mu przyznana odpowiednio od:

  • dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (w przypadku wystąpienia z wnioskiem w miesiącu ukończenia tego wieku),
  • pierwszego dnia miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek o emeryturę (w przypadku wystąpienia z wnioskiem o emeryturę w miesiącu następującym po miesiącu, w którym został osiągnięty powszechny wiek emerytalny).

Przyznana emerytura nie zostanie jednak wypłacona. Prawo do emerytury ulega bowiem zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. Tak stanowi art. 103a ustawy emerytalnej. Przepisu tego nie stosuje się, gdy emeryt rozwiąże stosunek pracy, a następnie nawiąże go ponownie z tym samym pracodawcą, o ile ponowne zawarcie stosunku pracy nastąpi nie wcześniej niż w dniu, od którego przyznano emeryturę.

Dla podjęcia przez ZUS wypłaty emerytury ważny jest m.in. moment rozwiązania stosunku pracy.

Aby zatem pracownik Czytelnika nabył prawo do emerytury i jednocześnie ZUS podjął wypłatę przyznanego świadczenia, pracownik musi rozwiązać stosunek pracy.

Natomiast jeśli chodzi o nabycie prawa do emerytury powszechnej przez osobę uprawnioną do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, to regulacja prawna w tym zakresie jest bardzo korzystna dla osoby uprawnionej. Zasadniczo bowiem osoba, która nabyła prawo do kilku świadczeń emerytalno-rentowych, może pobierać jedno z nich, o tym natomiast które, ma prawo zadecydować sama. W przypadku renty z ubezpieczenia wypadkowego i emerytury jest inaczej (patrz ramka).

Pracownikowi Czytelnika ZUS może wypłacać emeryturę powszechną po rozwiązaniu stosunku pracy, a następnie może on pobierać półtora świadczenia na zasadach wskazanych w ustawie wypadkowej.

Możliwość zbiegu uprawnień do renty z ubezpieczenia wypadkowego z emeryturą

Regulując kwestie dotyczącą zbiegu uprawnień do różnych świadczeń, ustawodawca wskazał, że osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru:

- przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo
- emeryturę powiększoną o połowę renty,

z tym zastrzeżeniem, że zasady tej nie stosuje się, jeżeli osoba uprawniona osiąga przychód powodujący zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości określony w ustawie emerytalnej, niezależnie od wysokości tego przychodu.

Szczegółowo stanowi o tym art. 26 ustawy wypadkowej.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumBHP.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.