vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia od pracy pozbawia prawa do zasiłku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 45 (2024) z dnia 5.06.2023

Praca osoby na zasiłku macierzyńskim a kontrola

Z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy przebywam obecnie na rocznym zasiłku macierzyńskim. Mam możliwość podjęcia w tym czasie pracy w innej firmie w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy podejmując tę pracę, ryzykuję utratę należnego mi zasiłku macierzyńskiego?

NIE. Praca zarobkowa w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie jest okolicznością pozbawiającą prawa do tego świadczenia, tak jak ma to miejsce w przypadku zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego czy zasiłku opiekuńczego.

Za sprawą art. 17 ust. 1 i ust. 3 ustawy zasiłkowej, w przypadku gdy w trakcie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem, zostanie stwierdzone (odpowiednio przez uprawnionego płatnika składek lub ZUS), iż ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:

  • wykonuje/wykonywał pracę zarobkową lub
  • wykorzystuje/wykorzystywał zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia,

traci on prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Przepis ten, zgodnie z art. 92 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy oraz art. 22art. 35 ust. 2 ustawy zasiłkowej ma odpowiednie zastosowanie także do:

  • wynagrodzenia chorobowego,
  • świadczenia rehabilitacyjnego,
  • zasiłku opiekuńczego.

Jednak stosownego odniesienia ustawodawca nie przewidział do zasiłku macierzyńskiego, przysługującego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Tym samym osoba korzystająca z zasiłku macierzyńskiego z tytułu zatrudnienia w jednej firmie, podejmując pracę w innej firmie, niezależnie od tego, czy:

  • w pełnym czy niepełnym wymiarze czasu pracy,
  • na umowę o pracę czy umowę zlecenia,

nie ryzykuje utraty tego świadczenia, tak jak miałoby to miejsce w przypadku, gdyby praca ta miała być świadczona w trakcie okresu należnego jej wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego czy zasiłku opiekuńczego (patrz tabela).

Co więcej, po podjęciu nowego zatrudnienia w ramach umowy o pracę, nawet w niepełnym wymiarze czasu pracy, Czytelniczka będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu i wypadkowemu. W razie zaistnienia określonego ryzyka, będzie zatem miała z tego tytułu prawo do stosownego świadczenia chorobowego. W efekcie może dojść do sytuacji, że za ten sam okres będzie jej przysługiwał(-o):

  • z tytułu zatrudnienia w macierzystej firmie - zasiłek macierzyński oraz
  • z tytułu zatrudnienia w innej firmie - odpowiednio w razie:
    • choroby - wynagrodzenie chorobowe i/lub zasiłek chorobowy albo
    • konieczności zapewnienia opieki dziecku lub innemu choremu członkowi rodziny - zasiłek opiekuńczy.
Możliwość kontynuowania/podejmowania pracy w trakcie korzystania ze świadczenia chorobowego
Rodzaj świadczenia Możliwość, w trakcie okresu należnego świadczenia, wykonywania pracy w ramach
umowy o pracę umowy zlecenia
z własnym pracodawcą z innym pracodawcą z własnym pracodawcą z innym zleceniodawcą
wynagrodzenie chorobowe zabroniona zabroniona zabroniona zabroniona
zasiłek chorobowy zabroniona zabroniona zabroniona zabroniona
świadczenie rehabilitacyjne zabroniona zabroniona zabroniona zabroniona
zasiłek opiekuńczy zabroniona zabroniona zabroniona zabroniona
zasiłek macierzyński warunkowo dozwolona*  dozwolona dozwolona dozwolona
* Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy, a wysokość zasiłku macierzyńskiego zmniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy świadczonej na urlopie rodzicielskim.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.