vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia od pracy pozbawia prawa do zasiłku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 45 (2024) z dnia 5.06.2023

Kontrola chorego pracownika, gdy pracodawca nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków

Jeden z moich pracowników po wypadku przy pracy od kilku miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim. Podobno czuje się już dobrze, ale zamierza wrócić do pracy dopiero po zakończeniu pełnego okresu zasiłkowego. Ostatni miesiąc chorobowego zamierza bowiem wykorzystać na remont mieszkania. Zasiłek chorobowy temu pracownikowi wypłaca ZUS, a tym samym nie mogę go skontrolować. Czy to oznacza, że w takiej sytuacji pracownik nie poniesie konsekwencji nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia od pracy?

NIE. Czytelnik, jako płatnik składek nieuprawniony do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym, może zwrócić się o przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania przez tego pracownika zwolnienia od pracy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli w wyniku kontroli organ rentowy stwierdzi nieprawidłowości w tym zakresie, za sprawą art. 17 ust. 1 z uwzględnieniem art. 68 ustawy zasiłkowej pozbawi go prawa do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia, wydając na tę okoliczność stosowną decyzję.

Faktycznie do przeprowadzania kontroli, polegającej na ustaleniu, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej i/lub nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem, upoważnieni są:

  • płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, uprawnieni tym samym do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym, albo
  • ZUS - w pozostałych przypadkach.

Z tym że płatnik składek, tak jak Czytelnik, nieuprawniony do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym, może:

  • przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy, za które wypłaca z własnych środków wynagrodzenie za czas choroby na podstawie art. 92 Kodeksu pracy,
  • wystąpić o przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy, za które pracownikom przysługują zasiłki chorobowe i opiekuńcze albo świadczenie rehabilitacyjne, do oddziału ZUS, który wypłaca te zasiłki jego pracownikom.

Jeśli Czytelnik zdecyduje się na wystąpienie do ZUS z wnioskiem o skontrolowanie pracownika, którego podejrzewa o nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia od pracy, może w tym celu wykorzystać opracowany przez organ rentowy formularz ZAS-62 - Wniosek płatnika składek niezobowiązanego do wypłaty zasiłków o przeprowadzenie kontroli wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Dobrze by było, aby we wniosku tym w pozycji "Uwagi" Czytelnik wskazał okoliczności, które uzasadniają przeprowadzenie tej kontroli (patrz: Przykładowo wypełnione fragmenty formularza ZAS-62).

Warto dodać, iż Czytelnik może także wystąpić do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich pracownikowi, wykorzystując w tym celu formularz OL-2 - Wniosek pracodawcy o kontrolę zaświadczenia lekarskiego.

Przykładowo wypełnione fragmenty formularza ZAS-62
Kontrola chorego pracownika, gdy pracodawca nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.