vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia od pracy pozbawia prawa do zasiłku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 45 (2024) z dnia 5.06.2023

Konieczność zgłoszenia zmiany miejsca pobytu

Od początku mojej niezdolności do pracy lekarz wystawia mi zwolnienia lekarskie na 30-dniowe okresy. Na początku okresu kolejnego 30-dniowego zwolnienia lekarskiego wyjechałem do sanatorium na rehabilitację w ramach NFZ. Kilka dni później żona powiadomiła mnie o wizycie mojego pracodawcy, której celem było przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy. Pracodawca stwierdził, iż miałem obowiązek powiadomienia go o zmianie miejsca swojego pobytu w trakcie okresu orzeczonej niezdolności do pracy. Czy to prawda i co w tej sytuacji powinienem zrobić?

Czytelnik o zmianie miejsca swojego pobytu powinien był powiadomić pracodawcę w ciągu 3 dni od wyjazdu do sanatorium.

Zaświadczenie lekarskie potwierdzające niezdolność do pracy ubezpieczonego (tzw. e-ZLA), udostępniane płatnikowi składek (np. pracodawcy) na profilu informacyjnym płatnika składek, powinno zawierać dane i informacje określone w art. 55 ust. 3 ustawy zasiłkowej (patrz ramka), bez ujawnionej informacji o numerze statystycznym choroby ubezpieczonego, o czym mowa w art. 58 ust. 1 tej ustawy.

Wśród danych udostępnionych pracodawcy jest zatem m.in. adres miejsca pobytu ubezpieczonego w czasie trwania niezdolności do pracy. Może on być wykorzystany, odpowiednio przez pracodawcę lub ZUS, dla celów przeprowadzenia kontroli:

  • prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy i/lub
  • orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Ustawodawca, za sprawą art. 59 ust. 5d i ust. 5e ustawy zasiłkowej, zobowiązał ubezpieczonego do:

  • podania wystawiającemu zaświadczenie lekarskie adresu pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy, jeżeli jest on inny niż adres udostępniony na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie lub znajdujący się w dokumentacji medycznej ubezpieczonego,
  • poinformowania płatnika składek oraz ZUS o zmianie adresu pobytu (w stosunku do wpisanego w e-ZLA) w trakcie niezdolności do pracy, nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności.

Skoro, jak wynika z pytania, Czytelnik nie powiadomił swojego pracodawcy o wyjeździe do sanatorium, co bez wątpienia wiąże się ze zmianą miejsca pobytu w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy, powinien niezwłocznie wywiązać się z tego obowiązku. Najlepiej zrobić to na piśmie lub drogą e-mailową, np. załączając kserokopię skierowania do sanatorium albo zaświadczenia o rozpoczęciu leczenia i/lub rehabilitacji. Informacja ta posłuży m.in. do usprawiedliwienia nieobecności Czytelnika w miejscu zamieszkania w trakcie przeprowadzanej kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy i uchroni go przed ewentualną utratą prawa do zasiłku chorobowego za cały okres, na jaki zostało wystawione kontrolowane zwolnienie lekarskie.

Zaświadczenie lekarskie stwierdzające czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny powinno zawierać:

- identyfikator i datę wystawienia zaświadczenia lekarskiego,
- dane ubezpieczonego: pierwsze imię, nazwisko, numer PESEL albo serię i numer paszportu i datę urodzenia oraz adres miejsca pobytu ubezpieczonego w czasie trwania niezdolności do pracy,
- dane płatnika składek: NIP lub numer PESEL albo serię i numer paszportu oraz rodzaj identyfikatora płatnika składek,
- imię, nazwisko i numer prawa wykonywania zawodu wystawiającego zaświadczenie lekarskie oraz adres miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych,
- okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy, w tym okres pobytu w szpitalu,
- informacje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość, podane z zastosowaniem kodów literowych, o których mowa w art. 57 ust. 1 ustawy zasiłkowej,
- wskazania lekarskie - odpowiednio: chory powinien leżeć albo chory może chodzić,
- okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, datę urodzenia tego członka rodziny i stopień jego pokrewieństwa lub powinowactwa z ubezpieczonym,
- numer statystyczny choroby ubezpieczonego ustalony według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych,
- oznaczenie instytucji, w której ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.