Czas pracy - wybrane zagadnienia - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 87 (2066) z dnia 30.10.2023
Praca w wolną sobotę a skrócenie odpoczynku tygodniowego pracowników zmianowych
Czy w przypadku zobowiązania pracownika zmianowego do wykonywania pracy w wolną sobotę, pracodawca ma prawo skrócić jego odpoczynek tygodniowy do 24 godzin?
Zgodnie z art. 133 § 2 K.p. skrócenie nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego poniżej 35 godzin do minimum 24 godzin jest możliwe w przypadku pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, czyli pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych (art. 128 § 2 pkt 2 K.p.). Skracanie odpoczynków tygodniowych dopuszczono też w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Ostatni wyjątek uzasadniający skrócenie nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego dotyczy pracy zmianowej, a konkretnie przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy. W efekcie polecenie nadgodzin w wolną sobotę, o ile nadgodziny te nie są uzasadnione prowadzeniem akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, lecz szczególnymi potrzebami pracodawcy nie daje podstaw do skrócenia nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego pracowników. To z kolei powoduje, że jeśli pracownicy nie przechodzą na inną zmianę, np. z III na I, skrócenie odpoczynku tygodniowego stanowi naruszenie przepisów o czasie pracy, czyli wykroczenie z art. 281 § 1 pkt 5 K.p., za które pracodawcy grozi grzywna od 1.000 zł do 30.000 zł (przykład).
Polecenie pracy w wolną sobotę wymaga rekompensaty w formie udzielenia innego dnia wolnego w terminie uzgodnionym z pracownikiem (art. 1513 K.p.). W razie gdy pracodawca nie odda dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, a organ Państwowej Inspekcji Pracy będzie mógł przypisać mu winę, uznając, że oddanie dnia wolnego było obiektywnie możliwe, istnieją podstawy do ukarania osoby odpowiedzialnej grzywną za naruszenie przepisów o czasie pracy (art. 281 § 1 pkt 5 K.p.).
Przykład
Pracownicy produkcyjni świadczą pracę w podstawowym czasie pracy na trzy zmiany, a ich praca jest planowana od poniedziałku do piątku. Ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy zdarza się, iż praca odbywa się również w weekendy. Pracownik od poniedziałku do piątku pracował zgodnie z rozkładem czasu pracy od 2200 do 600 oraz na polecenie pracodawcy świadczył pracę w sobotę w tym samym przedziale czasu pracy co w dniach roboczych (od 2200 do 600). Jeśli od poniedziałku pracownik ma przyjść do pracy na I zmianę (od 600 do 1400), jego odpoczynek tygodniowy może obejmować 24 godziny. Jeżeli jednak pomimo weekendu nie nastąpi zmiana pory wykonywania pracy, a praca w sobotę była uzasadniona szczególnymi potrzebami pracodawcy, skrócenie odpoczynku tygodniowego stanowi wykroczenie, w razie kontroli PIP zagrożone grzywną. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.CzasPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.09.2024 (piątek)
15.10.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|