vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.
A A A

Czas pracy - wybrane zagadnienia - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 87 (2066) z dnia 30.10.2023

Możliwość wypłaty ryczałtu za pracę w wolną sobotę, niedzielę lub święto

Pracownikom serwisu wypłacany jest ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy w przypadku wykonywania przez nich pracy w sobotę, która jest dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy lub w niedzielę i święto, należy udzielić im innego dnia wolnego, czy można ten czas zrekompensować ryczałtem?

Rekompensowanie ryczałtem pracy w dzień wolny wynikający z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy oraz pracy w niedzielę i święto, zdaniem redakcji, jest nieuprawnione.

Ustawodawca przewidział szczególne formy rekompensaty pracy w przypadku wykonywania jej przez pracownika w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (np. w sobotę w sytuacji pracowników z pytania), a także w niedzielę i święto. W tym pierwszym przypadku, zgodnie z art. 1513 K.p., pracownikowi przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym. Nie ma przy tym znaczenia przez jaką ilość godzin pracownik wykonywał pracę w tym dniu. Pracodawca ma obowiązek udzielenia innego całego dnia wolnego nawet, jeśli pracownik wykonywał pracę tylko przez np. 2 godziny (por. stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy w sprawie rekompensowania pracy w wolną sobotę, znak GPP-249-4560-52/09/PE/RP). Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę i święto pracodawca również jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy. W zamian za pracę w niedzielę pracownik powinien go otrzymać w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a gdy nie jest to możliwe - do końca okresu rozliczeniowego. Dopiero gdy i to nie nastąpi, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1 K.p. (100% wynagrodzenia), za każdą godzinę pracy w niedzielę. Natomiast w zamian za pracę w święto pracownikowi przysługuje dzień wolny w ciągu okresu rozliczeniowego, a jeśli nie jest to możliwe - dodatek, o którym mowa powyżej, za każdą godzinę pracy w święto (art. 15111 § 1-3 K.p.).

Zwracamy uwagę! Przepisy Kodeksu pracy przewidują wypłatę ryczałtu za nadgodziny (zamiast "normalnego" wynagrodzenia wraz z dodatkiem, o którym mowa w art. 1511 § 1 K.p.) pracownikom wykonującym stale pracę poza zakładem pracy, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych (art. 1511 § 4 K.p.). Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ograniczenie to nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy (art. 131 § 1-2 K.p.). Taki wymiar pracy w nadgodzinach może maksymalnie przewidzieć pracodawca przy ustalaniu ryczałtu. Nie może on natomiast z góry zakładać, że pracownik będzie pracował w sobotę stanowiącą dla niego dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy oraz, że czas ten zrekompensuje w formie dodatku. Obowiązek udzielenia innego dnia wolnego za pracę w tym dniu (zgodnie z ww. art. 1513 K.p.) ma charakter bezwzględny, a dopiero bezsporny brak takiej możliwości (np. zwolnienie lekarskie pracownika trwające do końca okresu rozliczeniowego) i przekroczenie z tego powodu przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, rodzi po stronie pracodawcy obowiązek wypłaty dodatku, o którym mowa w art. 1511 § 2 K.p. (por. ww. pismo GIP). Podobnych założeń pracodawca nie może czynić odnośnie wykonywania przez pracownika pracy w niedzielę lub święto. Tutaj ustawodawca także w pierwszej kolejności zobowiązał go do udzielenia innego dnia wolnego, a dopiero przy braku takiej możliwości - do wypłaty dodatku. Ta ostatnia sytuacja powoduje też wystąpienie nadgodzin średniotygodniowych, czego jednak nie można zakładać wcześniej. Ryczałt, o którym mowa w art. 151 § 4 K.p., może zastąpić wynagrodzenie wraz z dodatkiem jakie przysługiwałyby za przewidywany wymiar pracy w nadgodzinach. Takie prognozowanie w świetle zasad rekompensowania/ustalonej kolejności rekompensowania odpowiednio pracy w dniu wolnym oraz w niedzielę i święto należy uznać za nieuprawnione.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.CzasPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.