vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.
A A A

Czas pracy - wybrane zagadnienia - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 87 (2066) z dnia 30.10.2023

Termin wypłaty dodatków za pracę w porze nocnej

Zatrudniamy pracowników w ramach 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Termin wypłaty wynagrodzenia ustalony jest w ostatnim dniu roboczym miesiąca, jednak dodatki za pracę w porze nocnej wypłacamy pracownikom łącznie pod koniec okresu rozliczeniowego. Czy postępujemy prawidłowo?

NIE, dodatki do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej pracodawca powinien wypłacić na bieżąco wraz z wynagrodzeniem za pracę.

Zgodnie z art. 1517 § 1 K.p. pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 2100 a 700. Ustawodawca pozostawił pracodawcy swobodę w jej wyznaczeniu, byleby mieściła się we wskazanym wyżej przedziale czasowym. Przykładowo może ona przypadać pomiędzy 2300 a 700. Zapis o ustalonej w zakładzie pracy porze nocnej pracodawca zamieszcza w układzie zbiorowym pracy (art. 240 § 1-2 K.p.) lub regulaminie pracy (art. 1041 § 1 pkt 4 K.p.), a w przypadku gdy nie ustalił regulaminu pracy - w informacji o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 pkt 1 lit. m K.p.).

Zwracamy uwagę! Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej, na mocy art. 1518 § 1 K.p., przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w tej porze w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy, dodatek może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej (art. 1518 § 2 K.p.).

Przy ustalaniu dodatkowego wynagrodzenia przysługującego na podstawie art. 1518 § 1 K.p., za godzinę pracy w porze nocnej minimalne wynagrodzenie za pracę przewidziane w tym przepisie dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Tak stanowi § 4b rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927).

Przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu: "(...) należy rozumieć obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy obliczony zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 130 Kodeksu pracy (...)" (por. stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 23 stycznia 2008 r. w sprawie obliczania dodatku za nadgodziny, które można tu odpowiednio zastosować). Na wysokość dodatków za pracę w porze nocnej nie wpływa wymiar zatrudnienia danego pracownika (por. wyjaśnienie Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z 19 marca 2014 r. w sprawie obliczania dodatku za pracę w porze nocnej). Przykładowo dodatek za jedną godzinę pracy w nocy w październiku br., bez względu na to, czy pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, czy też na część etatu, wynosi 4,09 zł, tj. 3.600 zł (minimalna płaca) : 176 godz. (wymiar czasu pracy w październiku br.) = 20,45 zł; 20,45 zł × 20% = 4,09 zł.

Dodatki na pracę w porze nocnej pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wraz z wynagrodzeniem za pracę. Zgodnie z art. 85 § 1 K.p., wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego, a gdy dzień wypłaty jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym (art. 85 § 2 i 3 K.p.). Z kolei z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy wypłaca się składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc (art. 85 § 4 K.p.).

Zwracamy uwagę! Pracodawca, który wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł (art. 282 § 1 pkt 1 K.p.).

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w organizacji podstawowej, w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym przypadającym na kwartały kalendarzowe. Jego wynagrodzenie zostało określone w stałej miesięcznej wysokości 5.700 zł i jest wypłacane w ostatnim dniu roboczym danego miesiąca. W okresie rozliczeniowym przypadającym od 1 lipca do 30 września br. pracownik pracował w porze nocnej: w lipcu - 12 godzin, w sierpniu - 5 godzin, we wrześniu - 20 godzin. Dodatek za jedną godzinę pracy w nocy wynosił: w lipcu i we wrześniu - 4,29 zł, a w sierpniu - 4,09 zł.

Wynagrodzenie za pracę wraz z dodatkami za pracę w nocy wypłacono:

- 31 lipca br. łącznie w kwocie 5.751,48 zł
(5.700 zł + 12 godz. × 4,29 zł),
- 31 sierpnia br. łącznie w kwocie 5.720,45 zł
(5.700 zł + 5 godz. × 4,09 zł),
- 29 września br. łącznie w kwocie 5.785,80 zł
(5.700 zł + 20 godz. × 4,29 zł).
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.CzasPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.