Zatrudnianie młodocianych - Dodatek nr 12 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 12 (606) z dnia 10.06.2024
Okoliczności zatrudniania osób pełnoletnich na warunkach dla młodocianych
Po uzyskaniu pełnoletności przez młodocianego możliwe jest:
- zatrudnienie takiej osoby, jeśli ukończyła 18 lat w trakcie nauki w ośmioletniej szkole podstawowej, na zasadach określonych dla młodocianych - w roku kalendarzowym, w którym ukończyła tę szkołę (art. 1911 K.p.),
- ukończenie nauki zawodu na warunkach określonych dla młodocianych (§ 13 rozporządzenia o przygotowaniu zawodowym),
- dokończenie przyuczenia do wykonywania określonej pracy na warunkach określonych dla młodocianych w razie osiągnięcia pełnoletności w jego trakcie (art. 18a rozporządzenia o przygotowaniu zawodowym).
W wyroku z 22 kwietnia 2010 r. (sygn. akt III SA/Gd 122/10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku stwierdził, że: "(...) Pracownik młodociany nie traci tego statusu również wówczas, gdy dojdzie do przerwania nauki zawodu i zmiany pracodawcy - pod warunkiem spełnienia przesłanek, o których mowa w § 14 rozporządzenia - nawet wówczas, gdy zmiana ta nastąpiła już po osiągnięciu pełnoletności. (...) przyjęta interpretacja tego przepisu jest zgodna z intencją prawodawcy, który usunął z niego zapis uniemożliwiający podjęcie na nowo nauki zawodu przez osobę, która ukończyła 18 rok życia. (...)".
Kontynuacja nauki/przyuczenia do pracy w trybie wskazanych regulacji nie oznacza dalszego stosowania szczególnych zasad zatrudnienia dotyczących m.in. czasu pracy czy urlopów wypoczynkowych (Przygotowanie zawodowe młodocianych. Komentarz, Prawo pracy - akty wykonawcze - suplement. Komentarz, prof. dr hab. Wojciech Muszalski, dr Krzysztof Walczak, C.H. Beck 2005, kom. do § 13 rozporządzenia). Przyjmując jednak, że osoba pełnoletnia w takich okolicznościach zachowuje status pracownika młodocianego, w takim razie korzysta także do czasu jej ukończenia z ochronnych regulacji w zakresie warunków wykonywania pracy.
Uwaga! Przyjmuje się, że umowa bezterminowa i terminowa zawarta w celu przygotowania zawodowego, po jego ukończeniu, przekształca się w zwykłą umowę o pracę. W efekcie musi nastąpić jej dostosowanie do wymogów art. 29 § 1 K.p. (w tym m.in. wprowadzenie stanowiska pracy zgodnie z wyuczonym zawodem) i usunięcie zapisów wymaganych przez art. 195 K.p. o rodzaju przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy), czasie trwania i miejscu jego odbywania, sposobie dokształcania teoretycznego i wysokości wynagrodzenia gwarantowanego pracownikom młodocianym (jest zastępowane co najmniej powszechnym minimalnym wynagrodzeniem za pracę). Pracodawca ma także obowiązek zaktualizować informację o warunkach zatrudnienia niezwłocznie, lecz nie później niż w dniu zastosowania zmiany do pracownika (art. 29 § 33 K.p.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|