vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Zasady przeliczania świadczeń pobieranych z ubezpieczenia społecznego - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 24 (1274) z dnia 24.03.2016

Wyrównanie podwyższonej emerytury wyłącznie od momentu złożenia wniosku

Pobieram emeryturę i jednocześnie jestem zatrudniony na 1/2 etatu. Co kwartał przeliczam świadczenie z tytułu stażu pracy. W styczniu 2016 r. po zakończeniu IV kwartału zakład pracy przygotował za mnie wniosek o doliczenie nieuwzględnionych dotychczas okresów składkowych. Podpisałem ten wniosek z datą jego sporządzenia, tj. jeszcze w styczniu. Jednak pani z kadr wysłała ten wniosek do ZUS dopiero w lutym 2016 r. Organ rentowy przeliczył pobieraną przeze mnie emeryturę i wypłacił mi wyrównanie od lutego, a nie od stycznia 2016 r. Czy ZUS postąpił prawidłowo?

Postępowanie przed organem rentowy z reguły wszczynane jest na wniosek osób zainteresowanych. Oznacza to, iż tylko we wskazanych przez ustawodawcę przypadkach ZUS podejmuje działania z urzędu. Przy czym nie będzie to miało zastosowania w sytuacji opisanej przez Czytelnika.

Kolejną ważną kwestią przy wszczynanych przed organem rentowym postępowaniach jest data złożenia wniosku. Zakres tej problematyki został szczegółowo wyjaśniony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe. Wskazane rozporządzenie jest aktem prawnym wydanym w wyniku delegacji ustawowej.

W myśl dyspozycji § 6 ust. 2 wymienionego rozporządzenia, za datę złożenia wniosku uważa się datę jego sporządzenia przez płatnika składek, jeżeli przepisy ustawy dopuszczają zgłoszenie wniosku za jego pośrednictwem. Sporządzenie wniosku w określonej dacie płatnik potwierdza pieczęcią oraz podpisem osoby upoważnionej.

Sięgając do uregulowań zawartych w ustawie emerytalnej, rozwadze należy poddać zapisy art. 116 ust. 3 oraz art. 125 ust. 1 pkt 3-5. Regulacje te pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, iż pracodawca (płatnik składek) zobowiązany jest do przygotowania wniosku o:

  • emeryturę, 
     
  • rentę z tytułu niezdolności do pracy, 
     
  • rentę rodzinną.

Bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek zgłasza się więc w organie rentowym wyłącznie wnioski w sprawie przyznania świadczeń emerytalno-rentowych. Inne żądania ubezpieczonego, a do takich należy wniosek o przeliczenie emerytury, nie wymagają wnioskowania o nie za pośrednictwem płatnika składek.


Przeliczone świadczenia emerytalno-rentowe wypłaca się nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku o przeliczenie.


Jeśli więc organ rentowy za datę złożonego przez Czytelnika wniosku o doliczenie nieuwzględnionych dotychczas okresów składkowych i nieskładkowych uznał datę nadania go za pośrednictwem poczty czy też wpływu do organu rentowego, co miało miejsce w lutym 2016 r., postąpił prawidłowo. W tym przypadku Czytelnik nie może liczyć na wyrównanie świadczenia poczynając od stycznia 2016 r. Inaczej sytuacja wyglądałaby, gdyby sporządzony wniosek został nadany w urzędzie pocztowym jeszcze w styczniu 2016 r., wówczas na pewno organ rentowy dokonałby przeliczenia pobieranego przez Czytelnika świadczenia emerytalnego poczynając od tego miesiąca (§ 6 ust. 1 rozporządzenia).

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki


Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.Tarcza.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

 
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.