vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 47 (1297) z dnia 13.06.2016

Gdy przed porodem ubezpieczona przebywała w szpitalu

Pracownica w ciąży została przyjęta do szpitala w ostatnim dniu zwolnienia lekarskiego, tj. 22 maja 2016 r. Dziecko urodziła dopiero kilka dni później, tj. 28 maja 2016 r. Ubezpieczona zamierza od razu ubiegać się o pełny wymiar urlopu rodzicielskiego. Od kiedy i na podstawie jakich dokumentów będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński?

Ubezpieczona będąca w ciąży może korzystać z zasiłku chorobowego przez okres zasiłkowy wynoszący 270 dni. Jeśli pracownica, o której mowa w pytaniu, nie wyczerpała jeszcze tego okresu, może otrzymać zasiłek chorobowy aż do dnia poprzedzającego dzień porodu, czyli do 27 maja 2016 r. włącznie. Wówczas urlop macierzyński rozpocznie od dnia porodu, czyli od 28 maja 2016 r. Uprawnienia do tego świadczenia musi jednak odpowiednio udokumentować.

Jak wynika z treści pytania, pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim do 22 maja 2016 r. Aby więc otrzymać zasiłek chorobowy za okres od 23 do 27 maja 2016 r., musi przedłożyć kolejne zaświadczenie lekarskie. Będzie to zaświadczenie potwierdzające jej pobyt w szpitalu. Jeśli ubezpieczona nie otrzymała takiego zaświadczenia przy wypisie ze szpitala, powinno ono zostać wystawione - na jej prośbę - także w terminie późniejszym (np. w czerwcu 2016 r.).

Chyba że pracownica będzie chciała skorzystać z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Przypomnijmy, iż w świetle art. 180 § 2 Kodeksu pracy, przed przewidywaną datą porodu może przypadać nie więcej niż 6 tygodni tego urlopu. Wówczas po porodzie ubezpieczonej będzie przysługiwał urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wyczerpania pełnego okresu tego urlopu.

Dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego jest skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek lub ZUS za zgodność z oryginałem. Ponieważ pracownica zamierza od razu wystąpić o pełny okres należnych jej z tego tytułu urlopów, tj. urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, obok wniosku będzie to wystarczający dokument do wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Gdyby jednak korzystała z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem, dodatkowo wymagane jest zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku określające przewidywaną datę porodu.

Warto dodać, że z wnioskiem o udzielenie, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze pracownica powinna wystąpić w terminie do 21 dni po porodzie, a więc w przedstawionym przypadku nie później niż w dniu 18 czerwca 2016 r. (art. 1791 Kodeksu pracy). Wniosek ten, złożony w ustawowym terminie, jest dla pracodawcy wiążący.

Wspomniany wniosek musi mieć formę pisemną oraz spełniać inne warunki określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. z 2015 r. poz. 2243). Zgodnie z § 2 rozporządzenia powinien on zawierać:

  • imię i nazwisko pracownicy, 
     
  • imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka/dzieci, na które ma być udzielony urlop rodzicielski w pełnym wymiarze, 
     
  • wskazanie daty, od której ma być udzielony urlop rodzicielski w pełnym wymiarze.

Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka/dzieci lub zagraniczny akt urodzenia dziecka/dzieci albo kopie tych dokumentów. W zależności od okoliczności do wniosku, zamiast wymienionych dokumentów, dołącza się kopię zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku określającego przewidywaną datę porodu (w razie wykorzystywania do 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem).

Wskazaną regulację stosuje się odpowiednio do rodzica adopcyjnego, który może złożyć wniosek o udzielenie mu pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 1824 K.p.). W takim przypadku do wniosku dołącza się dokumenty wyszczególnione w § 2 ust. 4 rozporządzenia, m.in.:

  • oświadczenie pracownika o dacie przyjęcia dziecka/dzieci na wychowanie,
     
  • kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka/dzieci (zawierającego dane wskazane w § 2 ust. 4 rozporządzenia).
Warszawa, dnia 13 czerwca 2016 r.
Magdalena Pograniczna 
ul. Nadbrzeżna 123, Warszawa

Zakład Poligraficzny
"DRUK-ART" sp. z o.o.
ul. Kolejowa 321b, Warszawa

Wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim
urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze


Na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy wnoszę o udzielenie mi, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze od 15 października 2016 r., na córkę Weronikę Pograniczną ur. 28 maja 2016 r.

Magdalena Pograniczna

Załącznik:

skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.