vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Uprawnienia pracowników sprawujących opiekę nad dziećmi - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 95 (1345) z dnia 28.11.2016

Termin wykorzystania zwolnienia od pracy z art. 188 K.p.

Pracownik wychowujący dziecko do 14 lat, uprawniony do zwolnienia od pracy na 2 dni lub 16 godzin, od kwietnia br. jest chory (obecnie przebywa na 3-miesięcznym świadczeniu rehabilitacyjnym), przez co nie wykorzysta dni wolnych. Czy to oznacza, że w przyszłym roku będzie uprawniony do 4 dni albo 32 godzin zwolnienia od pracy? Do kiedy będzie musiał wykorzystać uprawnienie, jeżeli dziecko kończy w przyszłym roku 14 lat?

Dni wolnych na dziecko do 14 lat można udzielić tylko w tym roku kalendarzowym, za który przysługują. Niewykorzystane uprawnienie przepada.

Zwolnienie od pracy na dziecko do 14 lat jest ściśle powiązane z rokiem kalendarzowym - przysługuje w ciągu tego roku. Wobec braku odmiennej regulacji, niewykorzystane uprawnienie "nie przechodzi" na rok następny, ale przepada. Regulacje kodeksowe nie nadają mu - tak jak to ma miejsce w przypadku urlopu wypoczynkowego - charakteru niezbywalnego. Pracownik może więc, ale nie musi wnioskować o płatne zwolnienie od pracy dla celów określonych w art. 188 K.p. Niezależnie zatem od tego, czy przyczyną jego niewykorzystania są obiektywne zdarzenia lub okoliczności niezależne od pracownika (np. długotrwała choroba), czy świadome działanie (niezłożenie wniosku), prawo do dni wolnych nie przechodzi na rok następny. Nie przysługuje też za nie pieniężna kompensata.

Rozwiązaniem w opisanej sytuacji może być przejęcie przed upływem 2016 r. uprawnień przez drugiego z rodziców, o ile jest zatrudniony w ramach stosunku pracy. Żaden przepis prawa nie wyklucza bowiem zmiany osoby korzystającej z tego uprawnienia w trakcie roku kalendarzowego. "(...) O tym, które z rodziców skorzysta z dni na opiekę, decydują wzajemnie." (por. pismo Głównego Inspektoratu Pracy z 20 listopada 2012 r.), a brak przepisu dotyczącego terminu złożenia oświadczenia w tej sprawie powoduje, że jest to możliwe w każdym czasie.

Odpowiadając na pytanie drugie, wyjaśniamy, że uprawnienie należy wykorzystać do dnia poprzedzającego dzień, w którym dziecko ukończy 14 lat. Jak bowiem stanowi art. 112 K.c., który znajduje zastosowanie na mocy art. 300 K.p., termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia. Podobnie w tej sprawie wypowiedział się resort pracy (pismo udostępnione naszemu Wydawnictwu 24 lipca 2013 r.). Jak wyjaśnił na jego łamach: "(...) w sytuacji, gdy w danym roku kalendarzowym dziecko ukończy czternaście lat, wychowującemu je pracownikowi przysługuje ww. zwolnienie od pracy do czasu ukończenia przez dziecko czternastego roku życia. (...)".

Przykład

Pracownik, który w bieżącym roku jeszcze nie korzystał z uprawnienia do zwolnienia na dziecko, zwrócił się z wnioskiem o dwa dni wolnego, na 28 października i 2 listopada 2016 r. Z akt pracownika wynika, że dziecko urodziło się 2 listopada 2002 r. Pracownik mógł skorzystać z jednego dnia zwolnienia. W dniu 2 listopada br. uprawnienie już mu nie przysługiwało, ponieważ w tym dniu o godz. 000 dziecko ukończyło 14 lat.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki


Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.Tarcza.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

 
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.