vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Rozwiązywanie umów o pracę - Dodatek nr 21 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 22 (424) z dnia 10.11.2016

Usprawiedliwiona nieobecność

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w okresie urlopu wypoczynkowego ani innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeśli nie upłynął jeszcze okres uzasadniający rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. W tym kontekście wielu pracodawców stawia sobie pytanie, jak należy rozumieć inną usprawiedliwioną nieobecność pracownika? Odpowiedź znajduje się przede wszystkim w przepisach, w tym głównie w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1632 z późn. zm.). Nie rozwiewa ono jednak wszelkich wątpliwości związanych z kwalifikacją okresów nieprzeznaczonych na świadczenie pracy jako nieobecności usprawiedliwionych.

Jednym z okresów sprawiających poważne trudności kwalifikacyjne w związku z normą art. 41 K.p. jest czas wolny wynikający z norm o czasie pracy i ich równoważeniu odpoczynkiem, przypadający w zwykły dzień pracy, szczególnie gdy obejmuje on całą dniówkę roboczą. Warto jednak pamiętać, że czas trwania ochrony z tego przepisu wyznaczony jest długością urlopu lub innej niż urlop usprawiedliwionej nieobecności w pracy, więc jedynie w tych okresach nie sposób niewadliwie złożyć oświadczenia o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem. Inną usprawiedliwioną nieobecnością w pracy może być jedynie nieobecność nieplanowana, która wynika z konieczności wykorzystania dnia przewidzianego na pracę na inne usprawiedliwione zdaniem ustawodawcy cele. Mogą one mieć charakter:

  • rodzinny, tj. opieka nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny,
     
  • socjalny, np. śluby czy pogrzeby,
     
  • społeczny, np. w przypadku pracy nauczyciela zawodu, pełnienia roli świadka.

W pojęciu usprawiedliwionej nieobecności nie mieści się jednak czas wolny, wynikający z norm czasu pracy i ich równoważenia odpoczynkiem (por. wyrok SN z 12 lipca 2012 r., sygn. akt II PK 301/11, OSNP 2013/13/157).

Przykład

Kierowca przyznał się przed pracodawcą do kradzieży paliwa, zobowiązując się na piśmie do pokrycia wynikłych z tego procederu strat. Tydzień później pracodawca wypowiedział wiążącą strony umowę za pośrednictwem poczty, a jego oświadczenie dotarło do pracownika w dniu wolnym od pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem.

Działanie to nie narusza art. 41 K.p., gdyż dzień harmonogramowo wolny od pracy nie stanowi innej niż urlop wypoczynkowy usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Sam fakt doręczenia wypowiedzenia w takim dniu nie jest podstawą uznania go za sprzeczne z prawem, tym bardziej, gdy leżąca u jego podstaw przyczyna uzasadniała nawet rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.


Artykuł 41 K.p. nie znajduje zastosowania wobec nauczycieli mianowanych, którym wypowiedziano stosunek pracy w związku z częściową likwidacją szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby jej oddziałów lub zmianę planu nauczania uniemożliwiającą dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zadań. W efekcie pracownik taki nie podlega ochronie przed rozwiązaniem umowy w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy (por. wyrok SN z 4 grudnia 2013 r., sygn. akt II PK 66/13).

Przykład

Nauczyciel zatrudniony w gimnazjum korzystał w okresie od października 2015 r. do października 2016 r. z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. W maju 2016 r. pracodawca wypowiedział mu stosunek pracy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, z powołaniem na art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, wskazując jako przyczynę zmiany organizacyjne polegające na zmniejszeniu liczby oddziałów w szkole.

Działanie pracodawcy jest słuszne, gdyż przepisy art. 20 i 22 Karty Nauczyciela przyznają dyrektorowi szczególe kompetencje do rozwiązania umowy lub przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny bez względu na zakazy wypowiadania stosunku pracy. Z tego prawa można skorzystać tylko w takim okresie, który zapewni upłynięcie wypowiedzenia jednocześnie z końcem roku szkolnego. W związku z tym obecność lub nieobecność danego nauczyciela w pracy w końcówce maja danego roku nie powinna być kryterium wyboru pracowników do zwolnienia. Wszystko to przemawia za niestosowaniem wobec takich nauczycieli normy art. 41 K.p.


Skoro ustawodawca dopuszcza rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem w okresie korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, tym bardziej nie stanowi nadużycia prawa wypowiedzenie stosunku pracy z uwagi na zmiany organizacyjne w placówce (por. wyrok SN z 7 stycznia 2014 r., sygn. akt II PK 138/13).

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyoPrace.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki


Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.Tarcza.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

 
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.