vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Czas pracy w 2017 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 91 (1341) z dnia 14.11.2016

Normy czasu pracy pracownika zatrudnionego na część etatu

Zamierzamy zatrudnić pracownika na część etatu. Jak określić w umowie o pracę normy czasu pracy go obowiązujące? Ile one wynoszą?

Wymiar czasu pracy nie ma wpływu na normy, które pozostają takie same, niezależnie od wielkości etatu. Ponadto nie ma potrzeby wskazywania ich w treści umowy o pracę. Do tego celu służy informacja o warunkach zatrudnienia.

Pracownika zatrudnionego na część etatu w zakresie liczby godzin do przepracowania obowiązują odpowiednio:

  • wymiar czasu pracy, ustalany w proporcji do wielkości etatu,
     
  • normy czasu pracy, dobowa i przeciętna tygodniowa, jednakowa niezależnie od wielkości etatu.

Wymiar jego czasu pracy ustala się w oparciu o wymiar obowiązujący przy pełnym etacie. Daje on liczbę godzin pracy, którą powinien przepracować dany pracownik w skali całego okresu rozliczeniowego.

Przykładowo pracownik zatrudniony w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym na 1/2 etatu w październiku 2016 r. powinien przepracować 84 godziny (40 godz. × 4 tyg.) + (8 godz. × 1 dzień) = 168 godz.; 1/2 etatu × 168 godz. = 84 godz. Natomiast normy czasu pracy powinny być przestrzegane niezależnie od wielkości etatu. Stosownie do art. 129 § 1 K.p., wynoszą one 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Niektóre szczególne grupy zawodowe są objęte odrębnymi normami dobową i tygodniową. Tak jest przykładowo w odniesieniu do części personelu podmiotów leczniczych czy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Odpowiedniej modyfikacji w tym przypadku ulega także wymiar ich czasu pracy, bowiem oblicza się go na podstawie tych szczególnych norm.

Żaden przepis nie wymaga umieszczania w treści umowy o pracę norm czasu pracy. Stosownie do art. 29 § 1 pkt 4 K.p., należy w niej określić tylko wymiar czasu pracy, na jaki zatrudniono pracownika, przez przykładowe sformułowanie - "1/2 etatu". Normy czasu pracy podaje się natomiast w informacji o warunkach zatrudnienia, którą należy wyraźnie odróżnić od umowy o pracę. Dokument ten, zgodnie ze swoją nazwą, ma funkcję jedynie informacyjną, a wręcza się go pracownikowi nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Omawianą jego część można sformułować w przykładowy sposób: "obowiązują Pana/Panią normy czasu pracy: 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym" lub poprzez podanie odpowiedniego przepisu prawa.

Wobec pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustawodawca przewidział także dodatkowy limit, który należy wskazać w umowie, tj. dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, której przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1 K.p. (art. 151 § 5 K.p.). Godziny "wystające" poza ten limit, ale nienaruszające norm czasu pracy nie są nadgodzinami, jednak są opłacane tak jak one.


Przekroczenie norm czasu pracy powoduje powstanie godzin nadliczbowych oraz obowiązek specjalnej ich kompensaty (dodatkami do wynagrodzenia albo czasem wolnym).


Pomocniczy wzór umowy o pracę stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. z 1996 r. nr 62, poz. 286 ze zm.) przewiduje umieszczanie postanowienia w sprawie omawianego limitu godzin w ust. 1 pkt 6 tego dokumentu. Pracodawca stosujący własny (opracowany samodzielnie) formularz umowy o pracę także musi ująć to postanowienie w jej treści.

Należy dodać, że limit ten można określić w różny sposób, np. w odniesieniu do doby, tygodnia czy wymiaru czasu pracy w całym okresie rozliczeniowym.

Przykładowy zapis dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu w umowie o pracę, dotyczący dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu uprawniający go do dodatku do wynagrodzenia jak za pracę nadliczbową, może brzmieć:

"Po przekroczeniu wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym o 40 godzin pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia przysługują dodatki jak za pracę nadliczbową".

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Czas-Pracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.