Czas pracy w 2017 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 91 (1341) z dnia 14.11.2016
Normy czasu pracy pracownika zatrudnionego na część etatu
Zamierzamy zatrudnić pracownika na część etatu. Jak określić w umowie o pracę normy czasu pracy go obowiązujące? Ile one wynoszą?
Wymiar czasu pracy nie ma wpływu na normy, które pozostają takie same, niezależnie od wielkości etatu. Ponadto nie ma potrzeby wskazywania ich w treści umowy o pracę. Do tego celu służy informacja o warunkach zatrudnienia.
Pracownika zatrudnionego na część etatu w zakresie liczby godzin do przepracowania obowiązują odpowiednio:
- wymiar czasu pracy, ustalany w proporcji do wielkości etatu,
- normy czasu pracy, dobowa i przeciętna tygodniowa, jednakowa niezależnie od wielkości etatu.
Wymiar jego czasu pracy ustala się w oparciu o wymiar obowiązujący przy pełnym etacie. Daje on liczbę godzin pracy, którą powinien przepracować dany pracownik w skali całego okresu rozliczeniowego.
Przykładowo pracownik zatrudniony w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym na 1/2 etatu w październiku 2016 r. powinien przepracować 84 godziny (40 godz. × 4 tyg.) + (8 godz. × 1 dzień) = 168 godz.; 1/2 etatu × 168 godz. = 84 godz. Natomiast normy czasu pracy powinny być przestrzegane niezależnie od wielkości etatu. Stosownie do art. 129 § 1 K.p., wynoszą one 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Niektóre szczególne grupy zawodowe są objęte odrębnymi normami dobową i tygodniową. Tak jest przykładowo w odniesieniu do części personelu podmiotów leczniczych czy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Odpowiedniej modyfikacji w tym przypadku ulega także wymiar ich czasu pracy, bowiem oblicza się go na podstawie tych szczególnych norm.
Żaden przepis nie wymaga umieszczania w treści umowy o pracę norm czasu pracy. Stosownie do art. 29 § 1 pkt 4 K.p., należy w niej określić tylko wymiar czasu pracy, na jaki zatrudniono pracownika, przez przykładowe sformułowanie - "1/2 etatu". Normy czasu pracy podaje się natomiast w informacji o warunkach zatrudnienia, którą należy wyraźnie odróżnić od umowy o pracę. Dokument ten, zgodnie ze swoją nazwą, ma funkcję jedynie informacyjną, a wręcza się go pracownikowi nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Omawianą jego część można sformułować w przykładowy sposób: "obowiązują Pana/Panią normy czasu pracy: 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym" lub poprzez podanie odpowiedniego przepisu prawa.
Wobec pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustawodawca przewidział także dodatkowy limit, który należy wskazać w umowie, tj. dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, której przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1 K.p. (art. 151 § 5 K.p.). Godziny "wystające" poza ten limit, ale nienaruszające norm czasu pracy nie są nadgodzinami, jednak są opłacane tak jak one.
Przekroczenie norm czasu pracy powoduje powstanie godzin nadliczbowych oraz obowiązek specjalnej ich kompensaty (dodatkami do wynagrodzenia albo czasem wolnym).
Pomocniczy wzór umowy o pracę stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. z 1996 r. nr 62, poz. 286 ze zm.) przewiduje umieszczanie postanowienia w sprawie omawianego limitu godzin w ust. 1 pkt 6 tego dokumentu. Pracodawca stosujący własny (opracowany samodzielnie) formularz umowy o pracę także musi ująć to postanowienie w jej treści.
Należy dodać, że limit ten można określić w różny sposób, np. w odniesieniu do doby, tygodnia czy wymiaru czasu pracy w całym okresie rozliczeniowym.
Przykładowy zapis dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu w umowie o pracę, dotyczący dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu uprawniający go do dodatku do wynagrodzenia jak za pracę nadliczbową, może brzmieć: "Po przekroczeniu wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym o 40 godzin pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia przysługują dodatki jak za pracę nadliczbową". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|