vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Obowiązki płatników składek w zakresie świadczeń chorobowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 101 (1351) z dnia 19.12.2016

Ustalanie okresu należnego świadczenia chorobowego

Od lipca 2016 r. pracownik w zasadzie bez dnia przerwy przebywa na zwolnieniu lekarskim. W trakcie tego zwolnienia korzystał jednak z tzw. opieki nad dzieckiem, łącznie przez 14 dni. Czy tę opiekę należy wliczyć do okresu zasiłkowego? 

NIE. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy - nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jedynie w przypadku, gdy niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, wówczas zasiłek chorobowy przysługuje przez 270 dni. Tak stanowi art. 8 ustawy zasiłkowej.

Przy czym okoliczności, z powodu których nie jest możliwe wykonywanie pracy, traktowane na równi z niezdolnością do pracy zostały określone w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej.

Okres wymienionych 182 albo 270 dni nazwany został przez ustawodawcę okresem zasiłkowym. Jak wynika z przytoczonego przepisu, okres zasiłkowy to czas, za który ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy.

Za czas sprawowania opieki nad wymienionymi przez ustawodawcę członkami rodziny, w tym m.in. nad dzieckiem (zdrowym w wieku do lat 8 lub chorym do ukończenia 14 lat), ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy przysługuje zasiłek opiekuńczy. Jest to inny rodzaj zasiłku, przysługujący przez określony limit czasowy, ograniczony dodatkowo rokiem kalendarzowym.

Zasiłku opiekuńczego wypłaconego pomiędzy zasiłkami chorobowymi nie wlicza się do wymiaru okresu zasiłkowego.

Co ważne, nie wszystkie okresy niezdolności do pracy ubezpieczonego wlicza się do okresu zasiłkowego. Zasady obliczania okresu zasiłkowego reguluje art. 9 ustawy zasiłkowej.

Zatem przy wyliczaniu okresu zasiłkowego Czytelnik nie powinien wliczać do niego okresu, w którym pracownik sprawował opiekę nad dzieckiem.


Pracownica, która z dniem 6 grudnia 2016 r. wykorzystała pełny 182-dniowy okres zasiłkowy, wróciła na kilka dni do pracy, a następnie przyniosła kolejne zwolnienie lekarskie, tym razem wystawione przez lekarza ginekologa z kodem literowym B. Czy w tej sytuacji powinnam uznać, że obecna niezdolność do pracy rozpoczyna nowy okres zasiłkowy, a tym samym pracownicy przysługuje świadczenie chorobowe? Czy z zapytaniem odnośnie zaliczenia okresu choroby przed przerwą do jednego okresu zasiłkowego powinnam wystąpić do ZUS, czy do ZOZ, z którego jest pierwsze zwolnienie lekarskie?

Kod B na zwolnieniu lekarskim nie przesądza o związku (lub jego braku) danej niezdolności do pracy z poprzednią chorobą. Oznacza jedynie, że niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, co uprawnia ubezpieczoną do korzystania ze świadczenia chorobowego (tj. odpowiednio wynagrodzenia chorobowego w oparciu o art. 92 Kodeksu pracy lub zasiłku chorobowego):

  • w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku,
     
  • przez dłuższy okres zasiłkowy, wynoszący 270 dni.

Niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni - spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą, potwierdza lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie poprzez wpisanie w nim kodu A.

O stosowanych na zwolnieniu lekarskim kodach i ich znaczeniu stanowi art. 57 ustawy zasiłkowej.

Brak na wystawionym zaświadczeniu ZUS ZLA kodu literowego A może oznaczać, że obecna niezdolność do pracy nie ma związku z poprzednią. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż lekarze nie zawsze stosują ten kod literowy, nawet jeśli w danej sytuacji byłby on wymagany. Ma to miejsce m.in. wówczas, gdy poprzednie zwolnienie lekarskie wystawiał inny lekarz. Dlatego w razie wątpliwości należałoby wystąpić do ZUS z wnioskiem o zajęcie stanowiska w sprawie. W tym celu można wykorzystać przygotowany przez ZUS "Wniosek płatnika składek o ustalenie okresu zasiłkowego" - druk ZAS-64.


Formularz ZAS-64 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.


W przypadku opisanym w pytaniu świadczenie chorobowe przysługuje pracownicy, mimo wykorzystania przez nią przed przerwą podstawowego, tj. 182-dniowego okresu zasiłkowego. Jak już wspomniano, zamieszczony na przedłożonym przez nią zwolnieniu lekarskim kod B uprawnia do korzystania ze świadczenia przez 270 dni. Tym samym, nawet jeśli obecna niezdolność do pracy spowodowana jest tą samą co poprzednio chorobą, pracownicy przysługuje świadczenie chorobowe (odpowiednio wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy) przez 88 dni brakujących do pełnego 270-dniowego okresu zasiłkowego. W razie dalszej niezdolności do pracy ubezpieczona będzie mogła ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Ustalanie okresu zasiłkowego
Do okresu zasiłkowego (182- albo 270-dniowego)
wlicza się nie wlicza się
- wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej,
- okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

okresu niezdolności do pracy ubezpieczonego przypadającego w okresie:
- tzw. wyczekiwania, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy zasiłkowej, a więc przypadającego w trakcie 30 albo 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego,
- urlopu bezpłatnego,
- urlopu wychowawczego,
- tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumBHP.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.