vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Ustalanie wysokości należnego zasiłku macierzyńskiego - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 31 (1385) z dnia 18.04.2017

Poród w miesiącu przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i z tego tytułu od kilku lat opłacam obowiązkowe składki społeczne oraz zdrowotną. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpiłam jednak dopiero od 6 marca 2017 r. (w tym dniu złożyłam do ZUS druk ZUS ZUA). Za marzec 2017 r. opłaciłam składkę na to ubezpieczenie od maksymalnej podstawy jej wymiaru. Mimo że termin porodu miałam na czerwiec 2017 r., dziecko urodziłam pod koniec marca 2017 r. Czy i ewentualnie w jakiej wysokości będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która m.in. w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko. Z treści pytania wynika, że Czytelniczka spełnia ten podstawowy warunek (urodziła dziecko w okresie podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu), a tym samym uzyska prawo do interesującego ją świadczenia. Przysługuje ono przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Stanowi o tym art. 29 ust. 1 pkt 1 i art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej.


Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje bez okresu wyczekiwania.


Wysokość zasiłku macierzyńskiego obliczana jest jako odpowiedni procent podstawy wymiaru tego świadczenia (patrz tabela).

Zasady ustalania tej podstawy uzależnione są m.in. od okresu ubezpieczenia poprzedzającego powstanie prawa do świadczenia. Otóż z reguły podstawę wymiaru zasiłku dla ubezpieczonych niebędących pracownikami stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 lub - przy krótszym okresie ubezpieczenia - pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy/prawo do świadczenia. Przy czym w przypadku ubezpieczonych (m.in. osób prowadzących działalność pozarolniczą), dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi zadeklarowana kwota, podlegających ubezpieczeniu chorobowemu przez okres krótszy niż 12 miesięcy, stosuje się tzw. zasadę uśrednienia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, a tym samym i podstawy wymiaru zasiłku. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2016 r. i została określona w art. 48a ustawy zasiłkowej.

Jeśli jednak, tak jak w przypadku opisanym w pytaniu, prawo do zasiłku powstało przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, obowiązuje jeszcze inna reguła. Wówczas m.in. dla osób prowadzących działalność pozarolniczą, dla których określono najniższą podstawę wymiaru składek, podstawę wymiaru zasiłku stanowi najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie.

Stanowi o tym art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej, która jednocześnie w ust. 3 przywołanego artykułu przewiduje pewne (korzystne dla ubezpieczonych deklarujących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe) odstępstwo od tej reguły. Ma ono jednak zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się po przerwie nieprzekraczającej 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu.

W pytaniu wskazano, że Czytelniczka, od kilku lat posiadająca tytuł do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, podlega temu ubezpieczeniu od 6 marca 2017 r. Prawo do zasiłku macierzyńskiego natomiast nabyła pod koniec marca 2017 r., a więc przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego. Tym samym podstawę wymiaru należnego jej zasiłku macierzyńskiego stanowić będzie najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za marzec 2017 r. Wyniesie ona 2.207,13 zł (tj. 2.557,80 zł - 2.557,80 zł × 13,71% = 2.207,13 zł).

To, że Czytelniczka za marzec 2017 r. zapłaciła składkę na ubezpieczenie chorobowe od maksymalnej podstawy jej wymiaru, która w 2017 r. wynosi 10.657,50 zł, nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Stawka dzienna zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia jednego dziecka, z podstawą wymiaru zasiłku wynoszącą 2.207,13 zł
Miesięczna wysokość zasiłku macierzyńskiego Stawka dzienna
kwota należna za
100%
podstawy wymiaru zasiłku
73,57 zł
(tj. 2.207,13 zł × 100% : 30)
okres:
- urlopu macierzyńskiego oraz
- do pierwszych 6 tygodni urlopu rodzicielskiego
60%
podstawy wymiaru zasiłku
44,14 zł
(tj. 2.207,13 zł × 60% : 30)
pozostały okres urlopu rodzicielskiego
lub
80%
podstawy wymiaru zasiłku
58,86 zł
(tj. 2.207,13 zł × 80% : 30)
cały okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego*
* gdy ubezpieczona - matka dziecka, nie później niż 21 dni po porodzie, złoży/ła pisemny wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.