vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Ustalanie wysokości należnego zasiłku macierzyńskiego - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 31 (1385) z dnia 18.04.2017

Zasiłek macierzyński dla pracownicy młodocianej

Pracownica młodociana, którą zatrudniłam na przyuczenie do wykonywania zawodu, kilka dni temu urodziła dziecko. Do tej pory nie korzystała ona ze świadczeń chorobowych. Od jakiej kwoty powinnam ustalić przysługujący jej zasiłek macierzyński?

Wynagrodzenie wypłacane uczniom ustalone zostało jako odpowiedni procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, uzależniony od roku, na którym odbywana jest nauka. Szczegółowo kwestie te określa § 19 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2014 r. poz. 232). Poczynając od 1 marca do 31 maja 2017 r. wynosi ono 253,14 zł dla uczniów w III roku nauki, dla których stosunek procentowy omawianego wynagrodzenia wynosi nie mniej niż 6% i jest najwyższy w porównaniu z obowiązującym w I lub II roku nauki wynoszącym odpowiednio nie mniej niż 4% i 5% (patrz tabela).

Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku dla pracownika młodocianego są analogiczne jak dla pozostałych pracowników.

Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownika młodocianego stanowi zatem przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy ubezpieczenia, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, chyba że niezdolność do pracy powstała przed upływem wskazanego okresu. Wówczas bowiem przyjmuje się wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Przez wynagrodzenie należy tu rozumieć przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika. Tak wynika z art. 3 pkt 3 oraz art. 36 ustawy zasiłkowej.

Przy czym pracownik młodociany nie ma gwarantowanej minimalnej podstawy wymiaru zasiłku, określonej w art. 45 ustawy zasiłkowej. Przewidziana jest ona bowiem wyłącznie dla ubezpieczonych będących pracownikami, do których wynagrodzenia mają zastosowanie przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. A, jak już wspomniano, wynagrodzenie pracowników młodocianych zostało określone w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.

Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100% i 60% albo 80% obliczonej podstawy wymiaru zasiłku za stosowny okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres m.in. urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Ustalając pracownicy wysokość należnego jej zasiłku macierzyńskiego należy zwrócić uwagę na regulacje wynikające z art. 31 ust. 3a-3c ustawy zasiłkowej. Otóż w przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego, pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego (wynoszącego 1.000 zł), kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Podwyższenie ustala się proporcjonalnie do okresu, za który jest wypłacany zasiłek macierzyński. Wypłacane jest ono bez wniosku osoby uprawnionej, jednak po uprzednim złożeniu przez nią m.in. oświadczenia, czy zasiłek macierzyński przysługuje jej z więcej niż jednego tytułu, a jeżeli tak, to który płatnik jest zobowiązany do wypłacenia kwoty podwyższenia. Przy czym, gdy jednym z płatników zasiłku jest ZUS, podmiotem wypłacającym kwotę podwyższenia jest ten organ.

Gwarantowana wysokość wynagrodzenia pracowników młodocianych
Okres obowiązywania Minimalna wysokość wynagrodzenia
pracowników młodocianych
w I roku nauki w II roku nauki w III roku nauki
od 1 czerwca do 31 sierpnia 2016 r. 167,26 zł 209,07 zł 250,89 zł
od 1 września do 30 listopada 2016 r. 160,76 zł 200,95 zł 241,14 zł
od 1 grudnia 2016 r. do 28 lutego 2017 r. 162,20 zł 202,75 zł 243,30 zł
od 1 marca do 31 maja 2017 r. 168,76 zł 210,95 zł 253,14 zł
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.