vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Dokumentacja w sprawach poszczególnych zasiłków z ZUS - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 47 (1401) z dnia 12.06.2017

Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego dla prowadzącego działalność

Mój mąż od wielu lat prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Pracuję na etacie i obecnie pobieram przysługujący mi zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia się naszego syna. Mąż chciałby skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy jako prowadzącemu działalność taki urlop mu przysługuje w czasie gdy przebywam na urlopie macierzyńskim? Jeśli tak, to czy potrzebne mu będzie zwolnienie lekarskie ZUS ZLA?

Z zasiłku macierzyńskiego mogą korzystać osoby ubezpieczone, tzn. podlegające ubezpieczeniu chorobowemu. Jeśli chodzi o pracowników, to ubezpieczenie to ma obowiązkowy charakter, natomiast w przypadku prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą jest ono dobrowolne.

O prawie do zasiłku macierzyńskiego należnego m.in. przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego stanowi art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej.

Mąż Czytelniczki może zatem korzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, pod warunkiem jednak, że podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a nie jak sugeruje Czytelniczka z urlopu ojcowskiego, który przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Zasiłek taki przysługuje ojcu wychowującemu dziecko w wymiarze do 2 tygodni, przy czym nie dłużej niż do:

  • ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia,
     
  • upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia lub - w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - 10. roku życia.

Zasiłek za okres wymienionych 2 tygodni może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Przy ustalaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego nie jest istotna długość okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Świadczenie to przysługuje bowiem bez okresu wyczekiwania.

Co więcej, zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka niezależnie od tego, czy matka dziecka korzysta z urlopów związanych z macierzyństwem, a tym samym czy pobiera zasiłek macierzyński.


Rodzice dziecka mogą jednocześnie pobierać zasiłek macierzyński przysługujący im za odpowiednie okresy urlopu z tytułu macierzyństwa.


Przeszkodą w korzystaniu przez męża Czytelniczki z zasiłku macierzyńskiego za okres 2-tygodniowego urlopu ojcowskiego nie będzie okoliczność, że Czytelniczka pobiera zasiłek macierzyński. Może on więc wystąpić do ZUS o przyznanie omawianego świadczenia. Powinien złożyć:

  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną przez płatnika składek albo ZUS, za zgodność z oryginałem,
     
  • oświadczenie czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu,
     
  • wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego, złożony przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku, zawierający datę, od której ubezpieczony zamierza korzystać z zasiłku,
     
  • zaświadczenie płatnika składek sporządzone przykładowo na druku ZUS Z-3b.

Tak stanowi § 2 ust. 1 pkt 3 oraz § 26 rozporządzenia.

Aby uzyskać zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, mąż Czytelniczki nie musi legitymować się zaświadczeniem lekarskim, o którym ona wspomina.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8.12.2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87)

Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

PIT 2022 - Korzystaj bezpłatnie - https://www.gofin.pl/pit/
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.