vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Warunki korzystania z ochrony przedemerytalnej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 74 (1428) z dnia 14.09.2017

Ochrona przedemerytalna w dodatkowym zatrudnieniu

Zatrudniamy kilkanaście osób, w tym jednego pracownika (urodzonego w listopadzie 1952 r.), któremu przysługuje ochrona przedemerytalna. Jest to jego dodatkowe zatrudnienie (na część etatu). Planujemy likwidację jego stanowiska pracy. Czy w związku z tym możemy mu wypowiedzieć umowę?

NIE. Pracownika obejmuje ochrona przedemerytalna wynikająca z art. 39 K.p.

Zgodnie z ogólną zasadą pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 K.p.).

Przepis ten nie znajduje zastosowania jedynie w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Należy podkreślić, że ochrona przedemerytalna nie jest ograniczona tylko do jednej umowy o pracę. Przysługuje w każdym stosunku pracy nawiązanym przez pracownika. Na tę ochronę nie ma także wpływu charakter stosunku pracowniczego (podstawowy czy dodatkowy) ani wymiar czasu pracy.

Nawiązując do podanej w pytaniu przyczyny leżącej u podstaw wypowiedzenia umowy (likwidacja stanowiska), to skutkowałaby ona złagodzeniem ochrony stosunku pracy pracownika, jeśli pracodawca zatrudniałby co najmniej 20 osób. Wówczas zastosowanie miałaby ustawa o zwolnieniach grupowych. Na mocy tego aktu prawnego w razie dokonywania zwolnień grupowych (art. 5 ust. 5 ustawy o zwolnieniach grupowych), jak i indywidualnych (art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych) taki pracodawca mógłby wypowiedzieć pracownikowi w wieku przedemerytalnym warunki pracy lub płacy.

Zastosowanie ochrony przed- emerytalnej nie tylko do umowy, ale także do jej warunków (pracy i płacy) potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 11 lipca 1975 r. (sygn. akt I PZP 19/75), w której wyjaśnił, że zakład pracy nie może wypowiedzieć warunków pracy lub płacy pracownikowi, który w dacie doręczenia pisma wypowiadającego te warunki jest objęty ochroną przedemerytalną.

W świetle powyższego pracodawcy, o którym mowa w pytaniu, pozostaje jedynie wystąpienie do pracownika z ofertą rozwiązania umowy o pracę, ewentualnie zmiany jej warunków na podstawie porozumienia stron. Porozumienie stron, jako jeden z trybów rozwiązania umowy o pracę, może być zastosowany przez strony stosunku pracy niezależnie od tego, czy pracownikowi przysługuje szczególna ochrona.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.EmeryturyiRenty.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

PIT 2022 - Korzystaj bezpłatnie - https://www.gofin.pl/pit/
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.