vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Pracownik na zwolnieniu lekarskim - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 87 (1441) z dnia 30.10.2017

Ustalenie nowego okresu zasiłkowego

Pracownica chorowała przez dwa miesiące, a następnie wykorzystała 60 dni opieki nad dzieckiem. Bezpośrednio po opiece ponownie stała się niezdolna do pracy z powodu choroby. Od kiedy liczyć okres płatności zasiłku chorobowego?

Okres płatności zasiłku chorobowego wynosi 182 dni (w przypadku choroby trwającej w czasie ciąży lub spowodowanej gruźlicą - 270 dni) - art. 8 ustawy zasiłkowej. Wlicza się do niego wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie i zasiłek chorobowy (art. 9 ustawy zasiłkowej).

Dni choroby sumuje się do okresu zasiłkowego, gdy pomiędzy nimi nie występują przerwy (nie ma znaczenia rodzaj schorzenia). Zsumowaniu podlegają również okresy niezdolności do pracy, między którymi występują przerwy nieprzekraczające 60 dni, jeśli niezdolność po przerwie została spowodowana tym samym schorzeniem (na zaświadczeniu lekarskim lekarz wpisał kod literowy "A").


Do okresu zasiłkowego wlicza się wyłącznie dni niezdolności do pracy spowodowane własną chorobą pracownika; nie bierze się pod uwagę czasu sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny.


Gdyby w okresie orzeczonej niezdolności do pracy z powodu własnej choroby pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, to otrzymałby za ten okres zasiłek chorobowy (prawo do zasiłku opiekuńczego nie byłoby ustalane).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu, pracownica przez dwa miesiące pobierała wynagrodzenie a następnie zasiłek chorobowy. Kolejna niezdolność do pracy z powodu choroby powstała po upływie równo 60 dni sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Okres przerwy w niezdolności do pracy nie przekroczył więc 60 dni. Dla udzielenia informacji, czy należy otworzyć nowy okres zasiłkowy istotne jest jeszcze, czy niezdolność do pracy po przerwie przypadającej na czas opieki nad dzieckiem została spowodowana tym samym, czy też innym schorzeniem. Jeśli bowiem niezdolność ta jest spowodowana:

  • inną chorobą, to bezpośrednio po zasiłku opiekuńczym należy otworzyć nowy okres zasiłkowy (o ile zostanie ustalone, że w czasie tej przerwy pracownica odzyskała zdolność do pracy), 
     
  • tą samą chorobą, to dni choroby przypadające przed opieką należy zsumować do jednego 182-dniowego okresu zasiłkowego.

Pracodawca, który poweźmie wątpliwości w zakresie ustalenia okresu zasiłkowego, może skierować do ZUS wniosek w tej sprawie, wypełniając ZAS-64 "Wniosek płatnika składek o ustalenie okresu zasiłkowego".

Przykład

Pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby od 18 maja do 16 lipca 2017 r. (60 dni). W okresie od 17 lipca do 14 września 2017 r. (60 dni) sprawowała osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Od 15 września 2017 r. ponownie choruje.

Przyjmując, że niezdolność do pracy z powodu choroby powstała 15 września 2017 r. została spowodowana:

- tym samym schorzeniem (będącym przyczyną choroby od 18 maja do 16 lipca 2017 r.), to 182-dniowy okres zasiłkowy, do którego wliczony będzie poprzedni okres choroby, zostanie wyczerpany 14 stycznia 2018 r., 
- innym schorzeniem, to okres zasiłkowy (liczony od 15 września) wyczerpie się 15 marca 2018 r.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.