vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Pracownik na zwolnieniu lekarskim - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 87 (1441) z dnia 30.10.2017

Wysokość wynagrodzenia chorobowego po zmianie regulaminu wynagradzania

Do końca sierpnia 2017 r. wypłacaliśmy dodatek stażowy, którego wysokość nie była zmniejszana za okresy absencji chorobowej. Od września 2017 r. został on zlikwidowany, a wynagrodzenie zasadnicze określone w stałej miesięcznej wysokości podwyższono o kwotę wypłacanego wcześniej dodatku. Ponadto pracownicy otrzymali kilkuprocentową podwyżkę wynagrodzeń. W zmienionym regulaminie wynagradzania nie ma już zapisu dotyczącego zasad wypłaty dodatku stażowego, ani też o jego włączeniu do wynagrodzenia zasadniczego. Czy powinniśmy przeliczyć podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom za okres po 31 sierpnia 2017 r.?

TAK. Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia za czas choroby (także zasiłków) przysługującego za okres po 31 sierpnia 2017  r., należy uwzględniać dodatek stażowy.

Dodatek, o którym mowa w pytaniu, nie był pomniejszany za okresy absencji chorobowej, a tym samym nie podlegał wliczeniu do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego.

Likwidacja dodatku nie spowodowała zmiany sposobu ustalania podstawy wymiaru przysługujących pracownikom świadczeń chorobowych. Nadal oblicza się ją przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za miesiące poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jednak w związku z tym, że od 1 września 2017 r. o kwotę dodatku podwyższono wynagrodzenie zasadnicze pracownika, to jako jego część ulega zmniejszeniu za okresy absencji chorobowej - wynagrodzenie określone w stałej miesięcznej wysokości oblicza się za czas przepracowany według zasad określonych w § 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu.


Do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych wlicza się składniki wynagrodzenia, które nie są wypłacane za okresy pobierania tych świadczeń.


Tym samym kwoty dodatku wypłacone za okres przed włączeniem go do wynagrodzenia zasadniczego należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych tak długo, dopóki wynagrodzenie za miesiące poprzedzające wrzesień 2017 r. będzie do niej wliczane.

Gdyby dodatek stażowy przed włączeniem go do wynagrodzenia zasadniczego ulegał zmniejszeniu za dni absencji chorobowej, a co za tym idzie był przyjmowany do podstawy wymiaru świadczeń, to włączenie go do płacy zasadniczej nie spowodowałoby zmiany w podstawie wymiaru wypłacanego świadczenia.

Przykład

Pracownik obok wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości 2.500 zł do końca sierpnia 2017 r. otrzymywał 10% dodatek stażowy, tj. 250 zł (wypłacany w pełnej wysokości za okresy absencji chorobowej).

Pracodawca podjął decyzję o likwidacji od 1 września 2017 r. dodatku oraz włączeniu jego kwoty do wynagrodzenia zasadniczego. Ponadto przyznał pracownikowi podwyżkę, wskutek czego jego wynagrodzenie od 1 września 2017 r. wynosi 2.800 zł.

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 28 sierpnia do 8 września 2017 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres od sierpnia 2016 r. do lipca 2017 r., z tym że przy obliczaniu wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okres:

- od 28 do 31 sierpnia 2017 r. nie uwzględniono dodatku stażowego,
- od 1 do 8 września 2017 r. należało uwzględnić kwoty dodatku wypłaconego za okres, za który wynagrodzenie przyjęto do podstawy wymiaru świadczenia.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.