Systemy i rozkłady czasu pracy
Właściwa organizacja czasu pracy, która pozostaje w gestii pracodawcy, wymaga m.in. wyboru właściwego systemu czasu pracy, gwarantującego wykorzystanie potencjału załogi w zakreślonych przez przepisy ramach czasowych.
Przepisy Kodeksu pracy nie definiują pojęcia systemu czasu pracy. Zamiast tego w kodeksowych regulacjach wskazane zostały konkretne typy ze szczegółowymi zasadami, które obowiązują w przypadku ich zastosowania. Są to systemy:
- równoważnego czasu pracy,
- przerywanego czasu pracy,
- pracy w ruchu ciągłym,
- skróconego tygodnia pracy,
- pracy weekendowej oraz
- zadaniowy.
Niezależnie od stosowanego systemu, pracodawca może wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy pracownika (na wniosek zainteresowanego) oraz tzw. ruchomy rozkład czasu pracy (według określonych z góry godzin bądź przez ustanowienie "przedziału" na rozpoczęcie pracy).
Natomiast w kwestii tzw. systemu podstawowego Kodeks pracy nie wypowiada się w ogóle. Taka jego nazwa została przyjęta przez praktyków prawa pracy i oznacza pracę w normach podstawowych bez modyfikacji, czyli 8 godzin dziennie (z uwzględnieniem różnic w odniesieniu do niektórych grup zawodowych), przeciętnie 5 dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Ważne: Co do zasady systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. |
Wyjątki w tym zakresie to:
- system przerywany, który może być wprowadzony postanowieniem układu zbiorowego pracy lub w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy; u pracodawcy będącego osobą fizyczną, prowadzącego działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, o ile nie funkcjonują u niego związki zawodowe, system przerywany może być stosowany na podstawie umowy o pracę,
- system skróconego tygodnia pracy oraz system pracy weekendowej, wprowadzane na podstawie postanowień umownych.
Uwaga! Ruchomy rozkład czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a K.p. Rozkład ten można też wprowadzić w porozumieniu zawartym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy - jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe. Ruchomy rozkład czasu pracy może być także stosowany na pisemny wniosek pracownika, niezależnie od ustalenia takiego rozkładu czasu pracy w trybie wskazanym wyżej.
Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, a także pracodawca, u którego zakładowa organizacja związkowa nie wyraża zgody na ustalenie lub zmianę systemów i rozkładów czasu pracy oraz wydłużenie okresów rozliczeniowych może stosować okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 135 § 2 i 3 K.p., po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy.
Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych systemów, chcielibyśmy zwrócić uwagę, że systemy: równoważny, w ruchu ciągłym, skróconego tygodnia pracy i weekendowy przewidują możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy powyżej 8 godzin. Jednak nie dla wszystkich zatrudnionych takie przedłużenie jest dopuszczalne. Do tej grupy zalicza się:
- pracownice w ciąży,
- pracowników zatrudnionych na stanowiskach, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia oraz
- pracowników młodocianych,
którzy mogą świadczyć pracę do 8 godzin dziennie.
Ta sama zasada odnosi się do pracowników opiekujących się dzieckiem do lat 4 - chyba że wyrażą zgodę na wydłużenie wymiaru dobowego. Wymienieni pracownicy, w sytuacji zastosowania systemu wydłużającego dniówkę roboczą, ale skrócenia ich pracy w związku z ograniczeniami wskazanymi wyżej, zachowują prawo do wynagrodzenia za czas w związku z tym nieprzepracowany.
W systemach dopuszczających przedłużenie wymiaru dobowego generalnie nie mogą pracować również osoby niepełnosprawne. Zgodnie bowiem z art. 15 ustawy o rehabilitacji, czas ich pracy co do zasady nie może przekroczyć 8 godzin na dobę. Powyższa zasada jest uchylona w przypadku niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu, a także niepełnosprawnych, na wniosek których lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę, wyrazi zgodę na niestosowanie art. 15 ww. ustawy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|