System przerywanego czasu pracy
System przerywanego czasu pracy umożliwia wprowadzenie przerwy w czasie pracy, trwającej nie dłużej niż 5 godzin, powodującej podzielenie dniówki na dwie części. Okres przerwy nie jest wliczany do czasu pracy, jednak za jej czas zatrudnionemu przysługuje wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia tzw. przestojowego. Nie dotyczy to pracodawcy będącego osobą fizyczną, prowadzącego działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, nieobjętego działaniem organizacji związkowej, który może, lecz nie musi wprowadzić postanowienie umowne w sprawie odpłatności za przerwę.
Przykład |
Pracodawca prowadzący gospodarstwo indywidualne w zakresie hodowli bydła, zatrudnia łącznie 19 pracowników, w tym 12 osób przy bezpośredniej obsłudze zwierząt, w pełnym wymiarze czasu pracy, w systemie równoważnym. Ponieważ w okresie zimowym kumulacja czynności pracy przypada w porze wczesno-porannej oraz popołudniowej, zastosowany system nie pozwala na właściwą, w pełni efektywną organizację zadań.
Biorąc to pod uwagę, pracodawca postanowił wprowadzić czterogodzinną przerwę w pracy. W pierwszej kolejności na okres od 1 października do 31 marca każdego roku wprowadził w obwieszczeniu organizację czasu pracy w normach podstawowych, a następnie, po uzgodnieniu z pracownikami, do indywidualnych umów o pracę na zasadzie porozumienia stron stosunku pracy zapis o treści: "Od dnia 1 października danego roku do 31 marca następnego roku praca będzie wykonywana w podstawowych normach czasu pracy, w systemie przerywanego czasu pracy, w godzinach od 500 do 1000 oraz od 1500 do 1800. W godzinach od 1000 do 1500 pracownik korzysta z przerwy w pracy w rozumieniu art. 139 § 1 K.p. Okres rozliczeniowy wynosi 1 miesiąc.".
Powyższe jest zgodne z przepisami prawa. Brak stosownego zapisu w umowie o pracę wyklucza obowiązek wypłaty wynagrodzenia za czas przerwy.
System przerywanego czasu pracy nie może być stosowany do wszystkich pracowników. Zgodnie z art. 139 § 2 K.p., w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemach czasu pracy:
- równoważnym,
- ruchu ciągłego,
- skróconego tygodnia pracy,
- weekendowym
nie można stosować przerywanego systemu czasu pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|