Praca w ruchu ciągłym
Istnieją zakłady, w których praca, ze względu na technologię produkcji lub potrzebę ciągłego zaspokajania potrzeb ludności, nie może być przerwana. Proces pracy musi trwać w sposób ciągły. Praca wykonywana nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu, nie wyłączając niedziel i świąt - to praca w systemie ruchu ciągłego. Praca w takim systemie organizowana jest trzyzmianowo, co do zasady po 8 godzin każda zmiana.
Ważne: Maksymalny okres rozliczeniowy w systemie pracy w ruchu ciągłym wynosi 4 tygodnie. |
W omawianej organizacji pracy istnieje możliwość wydłużenia wymiaru tygodniowego oraz sporadycznie dobowego. Dopuszcza się mianowicie przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień, a jednego dnia w niektórych tygodniach okresu rozliczeniowego wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Z powyższego wynika, że np. w czterotygodniowym okresie rozliczeniowym można zaplanować pracownikowi przedłużony dzień pracy maksymalnie trzykrotnie (w trzech różnych tygodniach), a w dwutygodniowym tylko w jedynym. Liczba godzin odpowiadająca przedłużonemu tygodniowemu wymiarowi czasu pracy nie może przekroczyć limitu 4 godzin na każdy tydzień okresu rozliczeniowego, w którym następuje przedłużenie czasu pracy.
Jak już wspomnieliśmy, omawiany system polega na pracy na 3 zmiany. Może być stosowany dla całego zakładu pracy, jego części, jak też na poszczególnych stanowiskach pracy. Przepisy prawa pracy nie wskazują jakiego rodzaju działalność pracodawcy uzasadnia wdrożenie systemu pracy w ruchu ciągłym. O tym, czy system ten jest konieczny dla zabezpieczenia ciągłości zaspokajania potrzeb ludności bądź prawidłowego toku procesu produkcyjnego decyduje pracodawca.
Uwaga! Za niektóre godziny pracy w ruchu ciągłym pracownik, obok normalnego wynagrodzenia, otrzymuje 100% dodatek. Przysługuje on za każdą godzinę pracy, powyżej progu 8 godzin na dobę, co występuje w dniach wydłużonego wymiaru dobowego. Dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa powyżej, nie należy mylić z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych.
Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia.
Ważne: Nadgodziny w systemie ruchu ciągłego występują dopiero wtedy, gdy pracownik świadczy pracę w wymiarze przekraczającym normę dobową lub przedłużony wymiar dobowy - stosownie do grafiku obowiązującego w rozpatrywanym okresie. W dniu, w którym przewidziana jest praca w wymiarze 12 godzin, pierwszą godziną nadliczbową będzie 13 godzina pracy. |
Sygnalizujemy ponadto, iż wymiar czasu pracy w systemie pracy w ruchu ciągłym oblicza się w sposób odmienny niż ma to miejsce w pozostałych organizacjach czasu pracy. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części dodatku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|