System weekendowy
System zwany w praktyce kadrowej weekendowym zakłada wykonywanie pracy tylko w piątki, soboty, niedziele i święta. Jak wynika z art. 144 K.p., w systemie tym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.
Ważne: System pracy weekendowej może być stosowany tylko na pisemny wniosek pracownika. Wprowadza się go na podstawie umowy o pracę. |
Weekendowa organizacja czasu pracy w praktyce ma zastosowanie wobec pracowników zatrudnionych w ramach niepełnego etatu - praca w piątki, soboty, niedziele i święta nawet w maksymalnym wymiarze dobowym, w większości okresów rozliczeniowych, nie pozwala bowiem na wypracowanie pełnego wymiaru czasu pracy.
Przykład |
W marcu 2018 r. przypada po 5 piątków i sobót oraz 4 niedziele, zatem do rozdysponowania w systemie pracy weekendowej jest 168 godzin [(5 dni x 2 + 4 dni) x 12 godz.], podczas gdy wymiar czasu pracy wynosi 176 godzin. Zatrudnienie na pełny etat nie mogłoby być w pełni zrealizowane, zatem pozbawione byłoby racjonalności. Pracownik wypracowałby co najwyżej 0,95 etatu (168 godz. : 176 godz.).
W literaturze przedmiotu dominuje pogląd, że pracodawca, który wyrazi zgodę na zatrudnienie w omawianym systemie czasu pracy na pełny etat, ma obowiązek wypłacać pracownikowi wynagrodzenie jak za pracę w pełnym wymiarze nawet, jeżeli z powodu liczby dni weekendowych pracownik wypracuje mniej godzin niż wynosi wymiar czasu pracy. Powyższe wynika z zasady nieprzerzucania na pracownika konsekwencji organizacji pracy.
Uwaga! Przy zatrudnianiu pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy, istnieje obowiązek ustalenia w umowach o pracę limitu godzin pracy, którego przekroczenie uprawnia pracownika do wynagrodzenia jak za pracę nadliczbową (art. 151 § 5 K.p.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|