Odpoczynek dobowy
Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku tzw. dobowego (art. 132 § 1 K.p.).
Przykład |
Pracownik zatrudniony jako sprzedawca w pełnym wymiarze czasu pracy, w normach podstawowych, ma ustalony harmonogram przemienny: w jednym tygodniu pracuje w godzinach od 600 do 1400, a w następnym od 1400 do 2200. W bieżącym tygodniu przypadła mu druga zmiana, ale w czwartek po zakończeniu pracy, pracodawca z uwagi na nieoczekiwaną nieobecność innego pracownika pracującego rano, polecił mu przyjść do pracy w piątek (następnego dnia) na godzinę 600.
Pracodawca postąpił nieprawidłowo. Takie działanie skutkowało niezachowaniem odpoczynku dobowego pracownika (wyniósł on jedynie 8 godz.). Warto także wspomnieć, że wystąpiło przekroczenie dobowej normy czasu pracy (aż o 8 godz.), bowiem doba robocza pracownika rozpoczęła się w czwartek o 1400, a zakończyła w piątek o tej samej porze, a pracownik nie jest objęty ruchomą organizacją pracy.
Pracownicy zarządzający zakładem pracy w imieniu pracodawcy oraz pracownicy biorący udział w akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii - nie są objęci omawianą regulacją. Nie oznacza to jednak, że takim zatrudnionym nie przysługuje odpoczynek. Pracownicy zarządzający zakładem pracy oraz biorący udział w akcji ratowniczej mają prawo do równoważnego okresu odpoczynku, który musi im zostać udzielony w danym okresie rozliczeniowym. W systemach, w których dopuszcza się przedłużenie pracy do 16 i więcej godzin na dobę, tj.:
- przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy (dopuszczalne przedłużenie wymiaru dobowego do 16 godz.),
- w stosunku do zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych (dopuszczalne przedłużenie wymiaru dobowego do 24 godz.),
bezpośrednio po okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, pracownikom przysługuje odpoczynek w wymiarze odpowiadającym co najmniej liczbie przepracowanych godzin, niezależnie od odpoczynku tygodniowego, o którym mowa w kolejnym punkcie.
Przerwa w pracy pracownika młodocianego powinna przypadać na porę nocną i trwać co najmniej 14 godzin (art. 203 § 2 K.p.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|