Udzielanie czasu wolnego za nadgodziny
Praca w godzinach nadliczbowych nie musi być rekompensowana wypłatą dodatku do wynagrodzenia. Jak już wspominaliśmy w zamian za nadgodziny może być udzielony pracownikowi czas wolny.
W przypadku przekroczeń dobowych, w zależności od tego, czy pracownik o taki czas wolny zawnioskował, czy też udzielono mu go na podstawie jednostronnej decyzji pracodawcy, różny jest jego wymiar. W razie wniosku pracownika o zrekompensowanie mu pracy w nadgodzinach czasem wolnym, udziela się czasu wolnego w wymiarze równym liczbie nadgodzin. Jeżeli natomiast kompensata nadgodzin następuje w tej formie z wyłącznej inicjatywy pracodawcy, to wymiar udzielonego czasu wolnego musi być o połowę wyższy od liczby przepracowanych godzin nadliczbowych (1,5:1).
Ważne: Udzielenie pracownikowi czasu wolnego w zamian za godziny nadliczbowe z inicjatywy pracodawcy nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. |
Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w ramach godzin nadliczbowych z inicjatywy pracodawcy następuje w granicach danego okresu rozliczeniowego. Pracownik może wnioskować o udzielenie czasu wolnego także w okresie późniejszym. Otrzymanie przez pracownika czasu wolnego w zamian za pracę w nadgodzinach wyklucza jego uprawnienie do dodatku z tego tytułu.
Ponieważ z obowiązujących powszechnie przepisów nie wynika, w jakim terminie pracownik powinien złożyć wniosek o udzielenie czasu wolnego, stanowisko w tej sprawie zajął Główny Inspektorat Pracy (stanowisko z 21 kwietnia 2009 r. w sprawie terminu składania wniosku o czas wolny od pracy, znak pisma: GPP-306-4560-32/09/PE/RP). Zdaniem PIP, termin złożenia takiego wniosku jest uzależniony od rodzaju nadgodzin, w zamian za które czas wolny ma być udzielony, ponieważ w momencie, w którym wiadomo, że praca jest pracą w godzinach nadliczbowych, pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia za ten czas wraz ze stosownym dodatkiem. I tak o nadgodzinach dobowych wiadomo w dniu, w którym wystąpią, natomiast o nadgodzinach z tytułu przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy wiadomo dopiero na koniec okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiły.
W ocenie PIP wniosek o udzielenie czasu wolnego w zamian za nadgodziny z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy powinien zostać złożony przed terminem wypłaty wynagrodzenia za miesiąc, w którym nadgodziny te wystąpiły. Pozwoli to pracodawcy uniknąć wypłaty dodatku za nadgodziny dobowe.
Uwaga! Pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu dla niego wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, udzielony mu do końca okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym z pracownikiem.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|