vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Rozwiązywanie umów o pracę w praktyce kadrowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 86 (1543) z dnia 25.10.2018

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą będącą w ciąży

Pracownica po 4 tygodniach od rozwiązania umowy, zawiadomiła zakład pracy, że jest w 6. tygodniu ciąży. Jak w takiej sytuacji powinniśmy postąpić?

Na pytanie Czytelnika nie można odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ nie wskazał w jakich okolicznościach doszło do rozwiązania umowy. Jeżeli nastąpiło to bez wypowiedzenia z winy pracownicy, to oświadczenie pracodawcy jest skuteczne. Podobnie będzie, gdy umowa wygasła. W niektórych jednak przypadkach uznane zostanie za niezgodne z prawem i wymagać będzie działania "naprawczego".

Zgodnie z art. 177 § 1 K.p., pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Powołana norma nie jest skierowana do pracownicy w ciąży, która ma prawo złożyć pracodawcy ofertę rozstania (wypowiedzieć umowę, rozwiązać bez wypowiedzenia albo się w tym zakresie z zatrudniającym porozumieć).

W przypadku opisanym przez Czytelnika pewne jest jedynie, że doszło do rozwiązania umowy, a więc definitywnego zakończenia współpracy z pracownicą, która była co najmniej w drugim tygodniu ciąży oraz, że najprawdopodobniej uświadomiła to sobie po tym dniu. Jak już zaznaczyliśmy na wstępie, z pytania nie wynikają okoliczności w jakich doszło do ustania zatrudnienia. Jeżeli nastąpiło to w trybie wypowiedzenia umowy przez zatrudniającego i pracodawca odmówi jej przywrócenia do pracy, to pracownica powinna zgłosić się do sądu, aby ten przywrócił ją do pracy (art. 45 § 1 oraz art. 50 § 5 w zw. z art. 47 K.p.). W tym przypadku, pomimo że oświadczenie było wadliwe (naruszało przepis art. 177 § 1 K.p.), to zdążyło już wywołać skutek - stosunek pracy ustał w wyniku jednostronnej czynności prawnej podjętej przez pracodawcę (por. wyrok SN z 10 sierpnia 2010 r., sygn. akt I PK 17/10). Jeśli jednak do rozwiązania umowy doprowadziła sama pracownica, np. złożyła propozycję zakończenia pracy za porozumieniem stron nie wiedząc, że jest w ciąży, a więc działając pod wpływem błędu, może uchylić się od skutków prawnych swojego postępowania poprzez oświadczenie złożone na piśmie (art. 88 § 1 K.c. w zw. z art. 300 K.p.). Zakłada się bowiem, że gdyby pracownica wiedziała o ciąży, to nie złożyłaby oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Przy czym podkreślić należy, że warunkiem umożliwiającym takie postępowanie jest fakt bycia w ciąży w chwili składania deklaracji o rozstaniu, gdyż błąd, w rozumieniu art. 84 K.c. nie odnosi się do mylnego wyobrażenia o zdarzeniach, które mogą dopiero powstać (por. wyrok SN z 16 czerwca 2009 r., sygn. akt I PK 17/09). Co do zasady prawo do złożenia stosownego oświadczenia przysługuje w ciągu roku od dnia wykrycia błędu (art. 88 § 2 K.c. w zw. z art. 300 K.p.). W orzecznictwie przyjmuje się jednak, że w przypadku ciąży pracownicy czas ten jest krótszy (por. wyrok SN z 23 września 2014 r., sygn. akt II PK 269/13), równoważny terminowi do zgłoszenia gotowości podjęcia pracy po przywróceniu i wynosi 7 dni (art. 48 § 1 K.p.), licząc od chwili wykrycia błędu. Czytelnik powinien więc ustalić, kiedy była pracownica dowiedziała się, że jest w ciąży (zasadniczo powinno się przyjąć datę wystawienia zaświadczenia lekarskiego ją stwierdzającego) oraz czy zdążyła złożyć oświadczenie uchylające w ciągu 7 dni.

Wskutek uchylenia się przez pracownicę od skutków prawnych swojego oświadczenia, rozwiązanie umowy uznaje się za nieważne od chwili jego zaistnienia i pracownica powinna zostać dopuszczona do pracy. Formalnie nie będzie ona miała przerwy w zatrudnieniu, ale wynagrodzenie będzie należało jej się dopiero od momentu zgłoszenia gotowości do pracy (por. wyrok SN z 19 marca 2002 r., sygn. akt I PKN 156/01, OSNP 2004/5/78). W razie nierespektowania praw pracownicy, ma ona prawo ich dochodzić na drodze sądowej, co może spowodować po stronie zatrudniającego powstanie dodatkowych kosztów. Postępowania ze stosunku pracy są we wskazanych przez prawo przypadkach zwolnione z opłat, ale dotyczy to jedynie pracowników.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyoPrace.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.