vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Zwolnienia indywidualne i grupowe z przyczyn niedotyczących pracownika - Dodatek nr 10 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 10 (532) z dnia 10.05.2021

Stosowanie ustawy o zwolnieniach grupowych w KW PSP

Pracodawca (komenda wojewódzka PSP) zatrudnia 60 strażaków i 15 pracowników cywilnych. Czy jest objęty ustawą o zwolnieniach grupowych?

Jedynym kryterium, od którego zależy, czy pracodawca ma obowiązek stosować ustawę o zwolnieniach grupowych, jest liczba zatrudnionych w firmie pracowników, co wynika z art. 1 tej ustawy. Do stanu zatrudnienia wlicza się wszystkich pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy (umowa o pracę, wybór, powołanie, mianowanie czy spółdzielcza umowa o pracę).

Część ekspertów prawa pracy jest zdania, że w świetle art. 11 ustawy o zwolnieniach grupowych, w myśl którego przepisów tego aktu nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania, również do stanu zatrudnienia przy ustalaniu, czy pracodawcę obejmują przepisy ustawy nie należy wliczać pracowników mianowanych. Jednak naszym zdaniem, nie oznacza to, że należy ich wyłączyć z tej liczby. Z art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych wynika, że chodzi tu o pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 osób posiadających status pracownika, do których zgodnie z art. 2 K.p. (ustawa o zwolnieniach grupowych nie wprowadza własnej definicji pracownika) należą także osoby, z którymi stosunek pracy został nawiązany na podstawie mianowania.

W liczbie pracowników należy uwzględnić osoby pozostające z pracodawcą w stosunku pracy, bez względu na wymiar ich czasu pracy, czy aktualnie świadczą pracę, czy też korzystają z dłuższego zwolnienia od pracy, np. absencji chorobowej, urlopu bezpłatnego, oraz rodzaj umowy o pracę, jeśli to na jej podstawie stosunek pracy został nawiązany.

Ważne: Do stanu zatrudnienia, od którego zależy, czy pracodawca ma obowiązek stosować ustawę o zwolnieniach grupowych nie wlicza się osób wykonujących pracę na podstawie pozapracowniczych stosunków prawnych, np. cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy agencyjnej) czy administracyjnoprawnych.

Chodzi m.in. o funkcjonariuszy służb mundurowych (np. Policji, Straży Granicznej czy Państwowej Straży Pożarnej) pełniących służbę, tj. wykonujących czynności służbowe w ramach stosunków administracyjnoprawnych.

W sytuacji opisanej w pytaniu, pracodawca (KW PSP) zatrudnia mniej niż 20 pracowników, nie jest więc objęty przepisami ustawy o zwolnieniach grupowych.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyoPrace.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.