vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Zasady zatrudniania pracowników na czas określony - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 68 (1943) z dnia 25.08.2022

Konsekwencje przerw między umowami i zawarcia aneksu do umowy

Pracownik był zatrudniony na okres próbny, potem na podstawie umowy na czas określony (na 1 rok), następnie podpisaliśmy z nim kolejną umowę na rok. Czy jeżeli po zakończeniu tej ostatniej umowy zrobimy ponad miesięczną przerwę, to będziemy mogli ponownie zatrudnić tego samego pracownika na czas określony? Jeżeli nie, to czy będzie można podpisać aneks przedłużający umowę?

Pracodawca będzie mógł podpisać z pracownikiem jeszcze jedną umowę na czas określony, ale ewentualna przerwa po zakończeniu bieżącej umowy o pracę nie ma tu żadnego znaczenia. Treść pytania może sugerować, że pracodawca przy ustalaniu dopuszczalności zawarcia kolejnej umowy na czas określony kieruje się art. 251 K.p. w nieaktualnym brzmieniu.

Do 21 lutego 2016 r. art. 251 K.p. stanowił, że zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne z zawarciem umowy na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony, a przerwa między nimi nie przekroczyła miesiąca. Natomiast od 22 lutego 2016 r. zgodnie z powyższym przepisem zatrudnienie na podstawie umowy lub umów na czas określony między tymi samymi stronami nie może przekroczyć 33 miesięcy, a liczba umów na czas określony trzech.

W stanie prawnym obowiązującym od 22 lutego 2016 r. ewentualne przerwy między umowami na czas określony nie mają żadnego znaczenia. Były one istotne w poprzednim stanie prawnym, wystąpienie przerwy trwającej niż miesiąc powodowało bowiem przerwanie "odliczania" liczby umów na czas określony zawartych między tymi samymi stronami. Natomiast limitowanie umów na czas określony zawieranych pod rządami art. 251 K.p. w aktualnym brzmieniu nie może być zniwelowane poprzez wystąpienie przerwy czy przerw między umowami. Bez względu na liczbę i długość przerw, wszystkie umowy na czas określony są brane pod uwagę przy ustalaniu limitów "33 i 3". Te jednak w przedstawionej sytuacji nie zostaną przekroczone nawet przy zawarciu kolejnej umowy. Byłaby to bowiem trzecia umowa na czas określony z tym samym pracownikiem (umowy na okres próbny nie podlegają limitowaniu). Limit czasowy 33 miesięcy (łącznie) zatrudnienia na podstawie umowy lub umów na czas określony również nie zostanie przekroczony.


Podpisanie aneksu przedłużającego umowę na czas określony uważa się, w kontekście limitów "33 i 3", za zawarcie kolejnej umowy na czas określony.


Aneks do umowy na czas określony (który w sensie prawnym jest porozumieniem stron o zmianie warunków umowy o pracę) wydłużający jej termin końcowy jest traktowany - po upływie pierwotnego terminu umowy - jako nowa, kolejna umowa na czas określony w rozumieniu art. 251 K.p. Podpisanie aneksu nie uchyla więc limitowania.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyoPrace.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.