vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Zasady zatrudniania pracowników na czas określony - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 68 (1943) z dnia 25.08.2022

Przejęcie zakładu pracy a bieg limitów "33 i 3"

We wrześniu 2022 r. nasz zakład przejmie małą spółkę, która zatrudnia kilku pracowników. Wszyscy mają podpisane umowy na czas określony. Czy po przejęciu tych pracowników limity zatrudnienia na podstawie takiej umowy będą liczone od nowa?

NIE. Zatrudnienie na podstawie umowy lub umów o pracę na czas określony nie może przekroczyć limitów zatrudnienia terminowego, o których mowa w art. 251 K.p. również w przypadku przejęcia zakładu pracy lub jego części wraz z pracownikami.

Do okresu 33 miesięcy zatrudnienia w ramach umowy lub umów na czas określony wlicza się wszystkie okresy pracy na podstawie tych umów u danego pracodawcy (przypadające od 22 lutego 2016 r.). Do limitu ilościowego umów (3 umowy) wlicza się natomiast umowy na czas określony zawarte w okresie od 22 lutego 2016 r. oraz - na określonych zasadach - umowy trwające w tym dniu.

W związku z obowiązkiem przestrzegania limitów zatrudnienia terminowego przez danego pracodawcę może pojawić się pytanie, w jaki sposób ustalać limity "33 i 3" w przypadku przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę na podstawie art. 231 K.p. Przepis ten stanowi, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W przypadku przejęcia pracowników przez nowy zakład pracy w trybie art. 231 K.p., dotychczasowe umowy o pracę przejmowanych pracowników są nadal obowiązujące. Czy oznacza to, że nowy pracodawca przejmuje również biegnące limity zatrudnienia terminowego?

Przepisy Kodeksu pracy nie odnoszą się wprost do tego problemu, rozstrzygnęło go jednak Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. W odpowiedzi na zapytanie naszego Wydawnictwa resort ten w piśmie z dnia 20 stycznia 2021 r. uznał, że przejęcie zakładu pracy nie powoduje ustalenia limitów "33 i 3" od nowa (patrz ramka).

"(...) Kodeks pracy nie zawiera na taką okoliczność - jak przejście zakładu pracy w trybie art. 231 K.p. - regulacji prawnej, która przewidywałaby odmienny sposób obliczania maksymalnego limitu 3 umów o pracę na czas określony i łącznego limitu (okresu) 33 miesięcy terminowego zatrudniania, o którym mowa w art. 251 § 1 K.p., wskazując np., że od dnia takiego transferu limity te należałoby obliczać od nowa.

Wskutek wspomnianego wyżej transferu następcą prawnym dotychczasowego pracodawcy w konkretnym stosunku pracy z przejmowanym pracownikiem staje się wprawdzie nowy pracodawca (następuje przekształcenie podmiotowe pracodawcy), jednakże sukcesja uniwersalna, która jest następstwem takiego transferu powoduje, że m.in. w kontekście stosowania regulacji art. 251 K.p. powinien być on (pracodawca przejmujący - przyp. red.) traktowany, zdaniem resortu, jako ta sama strona tego stosunku pracy, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami.

Za przyjęciem takiego rozumienia sformułowania »między tymi samymi stronami stosunku pracy« przemawia także fakt, iż pogląd odmienny, tj. traktujący nowego pracodawcę jako inną, nową stronę kontynuowanego stosunku pracy z przejmowanym pracownikiem i skutkujący »otwarciem« na nowo wspomnianych wyżej limitów oznaczałby pogorszenie sytuacji przejmowanego pracownika spowodowane wyłącznie transferem zakładu pracy lub jego części, w której pracownik ten był zatrudniony, wywołując nie tylko skutek sprzeczny z celem art. 231 K.p., ale przede wszystkim godząc w ochronną funkcję przepisu art. 251 K.p. (...)".

Odpowiedź Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 20 stycznia 2021 r.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyoPrace.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.